Pierwszy dzień w nowej pracy – nie ma się czego obawiać!

Nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Podjęcie pracy, początek praktyki, czy też stażu to dla każdego spory stres. To zupełnie normalne, że w nowym miejscu pracy nie od razu czujesz się jak ryba w wodzie. Niemniej jednak warto poświęcić nieco uwagi przygotowaniu do debiutu w nowej organizacji. Możesz zrobić kilka rzeczy, które ułatwią Ci przejście przez pierwszy dzień i obniżą poziom stresu. Oto kilka wskazówek:

 • Bądź ciekaw. Postaraj się przyjąć postawę zaciekawienia, zainteresowania tym, co Cię czeka. Przeszedłeś trudny etap rekrutacji i teraz rozpoczyna się nowa przygoda, w nowym miejscu oraz poznanie nowych ludzi.
 • Dzień wcześniej. Przygotuj i przymierz ubrania (dress code taki jak podczas rekrutacji). Zaplanuj trasę i czas - bądź punktualny! Przygotuj notes i długopis. Jeżeli bierzesz laptopa lub tablet to zastanów się co zobaczą inni, kiedy go uruchomisz … Co masz na tapecie? Jakie pliki są widoczne? Czy masz jakieś kontrowersyjne naklejki?
 • Wyśpij się. Zmęczony będziesz miał kłopot z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji, a to właśnie Twoje główne zadanie pierwszego dnia.
 • Wiedza o firmie i stanowisku. Przypomnij sobie z etapu rekrutacji wszystko, czego dowiedziałeś się na temat firmy, a szczególnie stanowiska, na którym będziesz pracował. Z pewnością nie dowiedziałeś się jeszcze wszystkiego – przygotuj kilka pytań do swojego przełożonego oraz współpracowników. Warto także znać nazwiska najważniejszych dyrektorów, zarządu.
 • Pierwsze wrażenie. Tego dnia poznasz wielu ludzi z różnych działów. Przećwicz przed lustrem przedstawianie się (lekki uśmiech wskazany). Imię i nazwisko musi być wypowiedziane wyraźnie.
 • Savoir vivre w biznesie. Czy pamiętasz kto komu pierwszy podaje rękę? Koniecznie sprawdź, a unikniesz dużego faux pas…
 • Twoje BIO. Przygotuj kilka zdań o sobie, powiedz o swoim wykształceniu i ewentualnym doświadczeniu zawodowym. Gdy ktoś wykaże zainteresowanie kontynuacją rozmowy możesz powiedzieć, dlaczego chcesz pracować w tej firmie oraz dodać coś o swoich zainteresowaniach. Może będziesz miał z kim iść na siłownię po pracy albo na koncert…
 • Naturalna komunikacja. Utrzymuj odpowiedni kontakt wzrokowy, aktywnie słuchaj i obserwuj. Ciekawe pytania w odpowiednim czasie mile widziane (np. o działania firmy w zakresie CSR, jeżeli chciałbyś się do nich włączyć).
 • Wspólny lunch. Współpracownicy proponują Ci wspólny lunch - nie odmawiaj! Nieformalne spotkanie jest świetną okazją do lepszego poznania ludzi i znalezienia wspólnego języka. Przygotowaną kanapkę zjesz w domu na kolację 😊
 • Inicjatywa i zaangażowanie. Jeżeli jest do zrobienia coś, co nie wymaga specjalistycznej wiedzy, której jeszcze nie posiadasz – zaproponuj pomoc. Każdą pracę wykonuj rzetelnie, najlepiej jak potrafisz. Nie pytaj o rzeczy oczywiste, ale nie bój się poprosić o pomoc, kiedy jest rzeczywiście potrzebna.
 • Nie bądź krytykiem samego siebie! Coś poszło nie tak? Zapomniałeś, jak wykonać zadanie? Nie ma problemu – pytaj. Większość pracowników chętnie pomaga “nowym” i nie rób sobie z tego powodu wymówek. To dopiero Twój pierwszy dzień. Z każdym będzie lepiej …

Mamy nadzieję, że z tymi wskazówkami pierwszy dzień w nowym miejscu pracy okaże się znacznie łatwiejszy i zrobisz świetne wrażenie na współpracownikach!