
Od kilku lat jesteśmy inicjatorem współpracy Biur Karier w Wielkopolsce. Współpraca między biurami w regionie opiera się na kwartalnych spotkaniach szkoleniowych dla pracowników Biur Karier oraz dystrybucji informacji, z których mogą skorzystać studenci poznańskich uczelni wyższych. Spotkania nasze służą podnoszeniu kompetencji pracowników Biur Karier oraz wymianie informacji na tematy związane z całożyciowym poradnictwem kariery.
Oprócz świetnej atmosfery :) spotkaniom towarzyszą często pokazy gier oraz innych materiałów wykorzystywanych w doradztwie zawodowym.
W ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się rozwinąć współpracę międzynarodową z Biurami Karier w wielu krajach europejskich tj. Estonii, Chorwacji, Niemczech, Malcie oraz Islandii, które pracownicy biura odwiedzili w ramach programu Erasmus+. Do tej pory Biuro Karier UAM przyjęło gości z Kirgistanu, Niemiec, Brazylii oraz Armenii.
Biura Karier zainteresowane współpracą prosimy o kontakt: bkarier@amu.edu.pl
Serdecznie zapraszamy !
19 września 2018 - spotkanie w Biurze Karier UAM
1 marca 2018r. spotkanie w Biurze Karier UAM
19 kwietnia 2017r. spotkanie w Biurze Karier Collegium Da Vinci
Kwietniowe spotkanie Wielkopolskich Biur Karier zorganizowało Biuro Karier Collegium Da Vinci, proponując spotkanie o charakterze warsztatowym „X,Y,Z, czyli pokoleniowe wyzwania komunikacji”. Podczas spotkania odpowiedzieliśmy sobie na pytania jak zwiększyć skuteczność działań i komunikacji adresowanej do studentów oraz absolwentów. Dowiedzieliśmy się, czym poszczególne pokolenia kierują się w swoich wyborach i działaniach oraz jak wykorzystać wartości pokoleniowe do tworzenia atrakcyjnych przekazów. Szkolenie poprowadziła Pani Katarzyna Zych – strateg komunikacji marki, specjalista Public Relations i socjolog, od lat związana z komunikacją marketingową sprzedaży.
Pierwsze w nowym roku spotkanie Wielkopolskich Biur Karier odbyło się w siedzibie Biura Karier UAM, które obchodzi w tym roku 20-lecie powstania. Podczas spotkania przedstawione zostały aktualności związane z kontrolami PAKA, zmiany ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego oraz aktualności projektowe.
Dr Małgorzata Rosalska z Zakładu Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego WSE UAM przedstawiła analizę tradycyjnych i nowych ofert wsparcia
doradczego dla studentów, czynniki warunkujące
efektywność stosowanych rozwiązań w obszarze diagnostyki oraz
zagadnienia związane z kształtowaniem proaktywnych postaw studentów
wobec ich karier edukacyjno-zawodowych.
Konferencja Biur Karier we Frankfurcie nad Odrą- Uniwersytet Viadrina
Przedstawiciele Biura Karier UAM wzięli udział w corocznej konferencji organizowanej przez sieć biur karier w Niemczech, która odbyła się na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Doradca zawodowy z Biura Karier UAM przeprowadził dla uczestników szkolenie nt. „Multicultural career counselling – a migrant as a new type of client. Experience of the AMIGA project”.
Organizatorami wydarzenia było Biuro Karier UAM oraz Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą przy współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.
Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z ramienia MNiSW w konferencji wziął udział Rzecznik Praw Absolwenta Bartłomiej Banaszak, władze Poznania reprezentował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.
7 grudnia 2015 w Biurze Karier Uniwersytetu Medycznego
Tegoroczny cykl spotkań wielkopolskich Biur Karier zamknęło spotkanie zorganizowane przez Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Spotkaliśmy się w nowoczesnym Centrum Kongresowo-Dydaktycznym na warsztacie "Różne drogi dochodzenia do sukcesu" poprowadzonym przez dr Katarzynę Beatę Głodowską, przedstawicielkę firmy TerraMedica. Podczas warsztatu przyjrzeliśmy się ponownie swoim rolom w pracy zespołowej w oparciu o koncepcję McDonalda.
Spotkanie zakończyła podróż w czasie - zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Medycznego.
24 września 2015
Na jesienne spotkanie wielkopolskich Biur Karier zaprosiło nas Biuro Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Na progu nowego roku akademickiego mieliśmy okazję zapoznać się z informacją o sytuacji absolwentów szkół wyższych na rynku pracy przedstawioną przez Panią Małgorzatę Bober - pracownika PUP Poznań oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym poprowadzonym przez pracownika Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP.
Wysłuchaliśmy wykładu dr Mateusza Wilińskiego, dyrektora BK, "Między kindersztubą a etykietą, czyli kilka słów o kompetencjach miękkich studentów/absolwentów". Spotkanie podsumowała dyskusja na aktualne tematy związane z działalnością ABK w Wielkopolsce. Na zakończenie poznaliśmy kilka tajemnic nowoczesnych systemów logistycznych!
20 marca 2015
Organizatorem czerwcowego spotkania Biur Karier z Wielkopolski było Biuro Karier UAM. Spotkanie otwarła część merytoryczna nt. "Nowe wyzwania i nowe zadania dla ABK - doradztwo kariery dla studentów w kontekście wyzwań rynku pracy", którą poprowadziła dr Małgorzata Rosalska z Zakładu Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego, Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.
Kolejny blok poświęcony "Przygotowaniu do raportu nt. akademickich biur karier" poprowadził Bartłomiej Banaszak - Rzecznik Praw Absolwenta z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz omówienia proponowanych zmian w ankiecie dla Biur Karier przedyskutowano szereg wątpliwości oraz propozycji zmian.
Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy gościa specjalnego Biura Karier UAM - Gora Martirosyana, Kierownika Biura Karier Politechniki Ormiańskiej, który w ramach programu Backis (Erasmus Mundus) wizytuje nasze Biuro oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gor opowiedział nam jak działa kierowane przez niego Biuro Karier oraz odpowiadał na pytania pracowników biur wielkopolskich.
Spotkanie zakończyła dyskusja nt. spraw bieżących.
Ostatnie w tym roku spotkanie wielkopolskich Biur Karier zorganizowało Biuro Karier i Relacji z Absolwentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Do naszego grona dołączyli przedstawiciele kolejnych biur, dzięki czemu mogliśmy w szerszym gronie dyskutować o wyzwaniach stojących przed nami w najbliższej przyszłości oraz podzielić się przykładami dobrych praktyk.
Spotkanie rozpoczęliśmy udziałem w bardzo ciekawym wykładzie "Wystąpienia publiczne - kilka uwag od praktyka dla praktyków" poprowadzonym przez dr hab. Jacka Trębickiego, Adiunkta w Katedrze Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations UEP. Podczas interaktywnego wykładu dowiedzieliśmy się więcej o trzech typach narracji wykorzystywanych w wystąpieniach publicznych, o znaczeniu relacji między prowadzącym a uczestnikami, przekonaliśmy się jak można aktywizować uczestników oraz wspierać utrzymywanie przez nich uwagi. Szczególnie ciekawy wydał nam się fragment dotyczący ukierunkowywania słuchaczy na samodzielne dochodzenie do wniosków.
Kolejny punkt spotkania "Biura Karier a Absolwenci" wywołał żywą dyskusję, która na pewno będzie kontynuowana podczas kolejnych spotkań. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się wykreować kilka ciekawych pomysłów.
Na zakończenie sesję "Informacje z WUP" poprowadziła Pani Kierownik Elżbieta Soroka z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Rozpoczęliśmy dyskusję oraz wygenerowaliśmy wstępną listę pomysłów na ściślejszą współpracę pomiędzy Biurami Karier a WUP, ukierunkowaną na rozwój pracowników Biur Karier oraz wieloaspektowe wspieranie studentów i absolwentów.
Niestety... już za nami kolejny warsztat dla Doradców Zawodowych z Biur Karier, ale nie tylko... zorganizowany przez Biuro Karier Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
"Trener - szkoleniowiec - nauczyciel - rozwój umiejętności pracy z grupą"
Dwa dni intensywnej i inspirującej pracy z doświadczoną trenerką Katarzyną Marciniak-Chwastek, która przekazała nam dużą porcję zasad i narzędzi niezbędnych w pracy trenera z naciskiem na ich praktyczne zastosowanie.
Podczas warsztatu pracowaliśmy między innymi nad zagadnieniami:
1. Struktura warsztatu
2. Komunikatywność trenera z grupą
3. Prowadzenie ćwiczeń
4. Organizowanie i prowadzenie scenek rozwojowo-treningowych
5. Wykorzystywanie twardych narzędzi trenerskich
6. Aktywizowanie grupy
7. Zapewnianie bezpieczeństwa uczestnikom
8. Reagowanie w sytuacjach trudnych
9. Samoświadomość trenerska
10. Budowanie autorytetu trenera
30 września 2014
Na spotkaniu wielkopolskich Biur Karier rozpoczynającym rok akademicki 2014/2014 gościło nas Biuro Karier i Praktyk Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Warsztat "Trudne sytuacje w komunikacji..." poprowadziła Sylwia Michalska-Pyszny - trener, coach, mediator i wykładowca z wieloletnim doświadczeniem.
Wspólnie usystematyzowaliśmy charakterystykę typów psychologicznych klientów, obalaliśmy mit "trudnego klienta", szukaliśmy najlepszych rozwiązań w sytuacjach problemowych oraz ćwiczyliśmy techniki prowadzenia rozmów. Czas warsztatu upłynął zbyt szybko, mimo to wynieśliśmy z niego kolejną porcję wiedzy i umiejętności przydatnych w naszej codziennej pracy.
Od 1998 roku BIURO KARIER (Biuro Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier (OSBK).
Biuro Karier UAM, ul. Zwierzyniecka 7c, 60-813 Poznań, tel. +48 61 829 25 11, zapraszamy pon.-pt. 9:00-15:00