Praktyki ponadprogramowe
Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.
Praktyka ponadprogramowa to nie tylko mile widziany punkt w Twoim CV, jest to najlepszy start do znalezienia swojego miejsca na rynku pracy tak, aby praca którą będziesz wykonywał/a w przyszłości przyniosła Ci satysfakcję.
Aktywność zawodowa podczas studiów pozwoli Ci na skonfrontowanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności z praktyką zawodu oraz wymogami stawianymi przez pracodawców.
Nie czekaj, aż ktoś zaproponuje Ci praktykę lub staż — bądź proaktywna/y! Planowanie własnej ścieżki kariery już teraz to inwestycja, która zaowocuje w przyszłości. Zdobądź umiejętności i kompetencje cenione na rynku pracy i daj sobie szansę na rozwój w wybranej branży.
Korzyści dla Ciebie?
- Poznasz proces rekrutacyjny od środka — będziesz lepiej przygotowana/y na przyszłe rozmowy o staż lub pracę.
- Zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe — zaprezentujesz się w wybranej branży i zyskasz wartościowe kontakty (wg różnych badań więcej niż 65% kandydatów znajduje pracę dzięki budowaniu i wykorzystywaniu sieci kontaktów, czyli Networkingowi).
- Samodzielnie ustalisz zakres obowiązków — to Ty, wspólnie z pracodawcą, dopasujesz praktykę do swoich planów zawodowych.
- Skonfrontujesz oczekiwania z rzeczywistością — dowiesz się, jak wygląda praca w wybranym zawodzie, uczysz się od praktyków!
- Nauczysz się nawigować po rynku pracy — zdobędziesz umiejętności i kompetencje, które przydadzą Ci się w dalszej karierze.
- Referencje - nie zapomnij o nie poprosić, będą wskazówką do dalszego rozwoju dla Ciebie i atutem w rozmowie z potencjalnymi pracodawcami!
Jak rozpocząć praktykę ponadprogramową?
- Znajdź firmę/organizację, która interesuje Cię zawodowo, zapytaj o możliwość odbycia praktyki.
- Ustal swoją dyspozycyjność - praktykę możesz pogodzić ze studiami dziennymi proponując pracodawcy konkretne dni i godziny pracy, które nie kolidują z Twoimi zajęciami.
- Uzgodnij warunki — wspólnie z pracodawcą ustal zakres obowiązków i termin trwania praktyk, postaraj się o przydzielenie Ci opiekuna/mentora.
- Dopełnij formalności — zapoznaj się z regulaminem praktyk (na dole strony) pobierz formularz umowy (na dole strony), wypełnij go i uzyskaj podpis pracodawcy.
- Złóż dokumenty — przynieś umowę lub prześlij jej skan do Biura Karier wraz z dowodem ubezpieczenia NNW. Umowa jest porozumieniem pomiędzy Uczelnią a Pracodawcą, więc każda ze stron musi mieć własny egzemplarz umowy.
- Rozpocznij praktykę — po podpisaniu umowy przez uprawnionych pracowników Biura Karier UAM możesz już zdobywać nowe doświadczenia!
Pamiętaj! Im dłuższy czas trwania praktyki, tym większe zyskasz doświadczenie — staraj się ustalić z pracodawcą czas dłuższy niż 1 miesiąc.
Kierownik Biura Karier oraz koordynator praktyk ponadprogramowych posiadają pełnomocnictwo Rektora UAM do zawierania umów o praktyki ponadprogramowe.
DOKUMENTY DO POBRANIA: