Data publikacji w serwisie:

Podsumowanie zawodowe w CV – jest na to wzór ...

Masz wątpliwości, czy warto umieścić podsumowanie zawodowe w CV?

Zdecydowanie tak, ponieważ wyróżniające się CV to nie kolorowe tło (często takie dokumenty są odrzucane już we wstępnej selekcji), a uporządkowana forma oraz czytelnie przedstawione kluczowe informacje.

Sytuacja prywatna lub zawodowa jakich wiele. Masz tylko chwilę, żeby się przedstawić - powiedzieć coś o sobie. Nie ma sprawy - przecież znasz sam/a siebie najlepiej więc … i tu zaczyna się problem. Co mam powiedzieć o sobie? Czym ja mogę zainteresować rozmówcę? Co jest ważne, a co nie ma znaczenia w danej sytuacji?

Podobny problem pojawia się podczas pisania CV – rekruterzy mówią, że podsumowanie zawodowe jest kluczowe, a jednak w Twoim CV go nie ma, ponieważ nie wiesz jak się do tego zabrać. Pytasz też “po co?” Po to, żeby dopasować swoje CV do oferty pracy podkreślając swoje największe sukcesy.


NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ … 
podsumowanie zawodowe to nie wypracowanie. To tylko trzy lub cztery zdania, które mają za zadanie przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go, żeby zatrzymał wzrok chwilę dłużej na Twoim CV.


🚩 Proponujemy Ci prosty wzór:

PODSUMOWANIE ZAWODOWE = profil zawodowy ➕ cel zawodowy

A więc do dzieła ... Wyobraź sobie, że bierzesz udział w konkursie typu “Pomysł na biznes” i masz 30 sekund, aby przedstawić siebie i swój pomysł, przekonując słuchaczy do tego, aby zainwestowali w Twój projekt. W języku angielskim określa się to jako Elevator Pitch (lub Speech). Twoje podsumowanie zawodowe to właśnie taki Elevator Pitch na papierze w trzech punktach:

  1. Powiedz kim jesteś - jeżeli już pracowałeś - podaj branżę, najwyższe zajmowane stanowisko, doświadczenie w latach. Jeżeli jesteś studentem – podaj rok i kierunek/specjalność studiów oraz pełną nazwę uczelni. Zacznij od: Mam X lat doświadczenia …/ Jestem ….
  2. Opisz swoje największe osiągnięcie/osiągnięcia (maksymalnie dwa). Jeżeli możesz podaj nazwę firmy/instytucji, podaj konkretne dane: liczby, kwoty, procenty, wielkość zespołu, którym zarządzałeś, powierzchnię magazynu czy sklepu, za który odpowiadałeś itp. W przypadku studenta – opisz swoją rolę i zadania w organizacji studenckiej lub napisz o swoich działaniach typu prowadzenie bloga lub moderowanie specjalistycznego forum. A może dokonałeś czegoś podczas praktyk?
  3. Opisz swój cel/swoje cele zawodowe. Podaj branżę lub firmę, w której chcesz pracować i co chciałbyś zrobić (pisz językiem korzyści). Chciałbym zbudować …, zająć się..., rozwinąć …, zoptymalizować koszty itd. Jeżeli nadal studiujesz – napisz w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać, czy też konkretnie w jakim dziale i dlaczego (np. Jako pasjonat …. chciałbym projektować rozwiązania w zakresie …., które wzbogaciłyby Państwa ofertę na rynku).

KILKA PRZYKŁADÓW

Pedagog szkolny:

Jestem magistrem pedagogiki specjalnej z 5-letnim doświadczeniem na stanowisku pedagoga na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. W szkole, której jestem etatowym pracownikiem, opracowałem/łam i wprowadziłem/łam autorski program zajęć dodatkowych dla dzieci z nadwrażliwością słuchową. Jestem zainteresowana/y stanowiskiem w Państwa placówce, ponieważ praca ta pozwoli mi na dalszy rozwój zainteresowań zawodowych związanych ze wspieraniem dzieci niedosłyszących.

Sprzedawca w sklepie internetowym:

Jestem sprzedawcą z ponad 3 letnim doświadczeniem w zakresie obsługi ogólnopolskiego sklepu internetowego. Specjalizuję się w pozyskiwaniu nowych dostawców oraz sprzedaży hurtowej. Moim największym osiągnięciem jest kontrakt na wyłączność dystrybucji części do …. firmy …... . Szukam pracy w międzynarodowej firmie, w której będę mógł kontynuować rozwój oraz wykorzystać bardzo dobrą znajomość języków angielskiego oraz niemieckiego.