Aktualna klauzula RODO

Wysyłasz CV, jednak nie ma odzewu? Sprawdź, czy powodem nie jest błąd “techniczny”, który w praktyce uniemożliwia rekuterom przetwarzanie Twoich dokumentów aplikacyjnych.

Mimo, iż w Internecie można bez problemu znaleźć przykłady prawidłowej wersji, zdarzają się sytuacje, kiedy podczas konsultacji doradcy zawodowi Biura Karier UAM spotykają się z nieaktualną lub brakiem tzw. klauzuli RODO w dokumentach aplikacyjnych Studentek i Studentów.

Wraz z wejściem w życie w 2018 roku Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), wiele się zmieniło w kwestii zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych. W obszarze poszukiwania pracy klauzule RODO są szczególnie istotne, a ich stosowanie niezbędne, aby dane zawarte w Twoim CV mogły być przetwarzane przez rekruterów.

Pytanie: Czy poniższa klauzula jest aktualna?
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922)”.

Odpowiedź: NIE! Od 2018 roku, kiedy weszła w życie Ustawa o ochronie danych osobowych, stara wersja klauzuli CV jest nieważna, a przetwarzanie danych zawartych w dokumentach aplikacyjnych dozwolone jest na innych niż kiedyś zasadach. Przepisy, które obecnie obowiązują, to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Obowiązujące wersje KLAUZULI RODO

Wersja krótka.

Wymaga każdorazowej zmiany nazwy firmy/instytucji, do której aplikujesz. Często są to firmy z jednej branży, które mogą stanowić dla siebie konkurencję. Nie zapominaj o tym, ponieważ udzielenie zgody na przetwarzanie Twoich danych przez firmę X wyklucza możliwość ich przetwarzania przez firmę Y.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [NAZWA FIRMY] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko
Wersja długa, zawierająca podstawy prawne.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Gdzie umieścić klauzulę RODO w dokumentach aplikacyjnych?

Najbezpieczniej jest umieścić klauzulę RODO w stopce dokumentu – CV lub listu motywacyjnego, dzięki czemu znajdzie się na wszystkich stronach dokumentu. Można ją sformatować mniejszą czcionką niż pozostałe informacje, aby zaoszczędzić miejsca. Prosta czcionka bezszeryfowa np. Calibri lub Arial oraz wielkość od 6 do 8 punktów zapewni czytelność klauzuli.

Czy Twoje CV może być brane pod uwagę w kolejnych rekrutacjach?

TAK – jednak wyłącznie, jeżeli udzielisz na to zgody dodając do klauzuli zdanie:

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez firmę [NAZWA FIRMY].

W przeciwnym wypadku po zakończeniu rekrutacji pracodawca powinien usunąć dane osobowe kandydatów, którzy nie zostali wybrani.

A co w przypadku aplikacji online?

W przypadku aplikacji bezpośredniej przez stronę internetową, portal z ogłoszeniami itp. - przy pomocy przycisku APLIKUJ znajdującego się pod ofertą pracy/stażu - klauzula zazwyczaj pojawia się automatycznie i należy wyłącznie zaznaczyć odpowiednie okienko, aby taka zgoda została uznana.

W przypadku formularza do wypełnienia może to być tekst, który należy skopiować lub podobnie jak wyżej - zaznaczyć odpowiednie okienko.

Ważne!

Jeżeli pracodawca w ogłoszeniu o pracę podaje swoją formę klauzuli RODO - zapoznaj się z nią i jeżeli zgadzasz się na opisany sposób przetwarzania Twoich danych osobowych - wklej do CV/listu motywacyjnego/formularza aplikacyjnego klauzulę o treści podanej przez firmę rekrutującą.

Jeżeli chciał(a)byś skorzystać z konsultacji indywidualnych z doradcą zawodowym Biura Karier UAM w zakresie m.in. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, napisz do nas bkarier@amu.edu.pl lub ustal termin spotkania z wybranym doradcą poprzez nasz portal kariery https://biurokarieruam.jobteaser.com/