Data publikacji w serwisie:

Chcesz spędzić semestr lub dwa na uczelni za granicą? Skorzystaj z Erasmus+.

Program Erasmus+ to niesamowita okazja dla studentów, aby spędzić semestr lub rok studiując na uczelni za granicą i otrzymując stypendium. Biuro Programu Erasmus administruje programem na uczelni, w biurze załatwiane są sprawy formalne, takie jak organizacja wypłat stypendiów, składanie sprawozdań z wyjazdów i inne. DWZ pośredniczy także w kontaktach studentów z Rektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Rektorem ds. studenckich i Koordynatorem Uczelnianym w sprawach związanych z programem Erasmus+.

Zastanawiasz się czy warto skorzystać z programu Erasmus? Pomyśl o tym:

 • Główną zaletą wyjazdu jest poznanie języka, kultury, obyczajów. Przebywanie na wymianie pozwoli poznać nowe miejsca i ludzi.
 • Dla studentów nielubiących polskiej zimy wymiana jest świetną okazją, aby polecieć w ciepłe kraje. Wyobraź sobie słońce plaże np. w Hiszpanii! Zmotywuje Cię to do złożenia dokumentów!
 • Taki wyjazd może okazać się świetnym pomysłem, aby w przyszłości wpisać w CV swój udział w programie Erasmus. Będzie dobrze widziany okiem pracodawcy – oznacza to, że nie boimy się wyzwań i szybko radzimy sobie w nowym środowisku.
 • Nie będzie wymagania mówienia płynnym francuskim ani włoskim na egzaminie, ani też dokładnej znajomości niektórych rzeczy. Wystarczy dobra znajomość j. angielskiego. Zagraniczne uczelnie wspierają studentów, aby zaliczali wszystkie niezbędne egzaminy w terminach, a pozostały czas spędzali na poznawaniu nowej kultury.
 • Podróże kształcą, uczą samodzielności i kształtują nasze charaktery.
 • Z wyjazdu uczelnianego, jak z każdej wycieczki, pozostaną niesamowite wspomnienia.

Aby zgłosić się do programu wystarczy, że zrobisz kilka prostych kroków:

 • Zorientuj się, kto jest koordynatorem na Twoim wydziale  - poniżej lista koordynatorów: https://erasmus.amu.edu.pl/erasmus/obsluga-kontakt/koordynatorzy-wydzialowi
 • Dowiedz się od koordynatora jak wygląda rekrutacja - kiedy się rozpoczyna i kończy, jakie są kryteria, jakie dokumenty będą wymagane - każdy wydział ma swoje własne zasady.
 • Dowiedz się, z jakimi uczelniami zagranicznymi i w jakich państwach możesz odbyć swoją erasmusową przygodę - pomyśl o swoim wymarzonym miejscu - czy będzie to Hiszpania, Francja, Włochy, a może Cypr lub Bułgaria? Abyś mógł wyjechać na wyjazd, Twój wydział koniecznie musi mieć podpisaną umowę bilateralną z daną uczelnią.
 • Czekaj na wyniki rekrutacji - jeżeli wszystko poszło gładko - gratulacje! Teraz tylko należy przygotować wraz z pomocą koordynatora wydziałowego swój Learning Agreement (czyli porozumienie o programie zajęć) - wybierz przedmioty z oferty uczelni zagranicznej, tak aby w miarę pokrywały się z tymi na Twoim kierunku na UAM - zostaną one zaliczone jako zdany semestr lub rok - nic nie tracisz podczas wyjazdu - przedmioty zdawane tam zostaną zaliczone tutaj.
 • Oszacowana kwota wypłacana jest w formie zaliczki, z której należy się rozliczyć. Wszelkie koszty poniesione ze względu na niepełnosprawność, a które były wymienione we wniosku o dofinansowanie, należy rozliczyć po powrocie z zagranicy przedstawiając odpowiednie faktury i rachunki, wypełniając kartę rozliczenia (dostępna pod linkiem o dokumentach).


Potrzebujesz więcej informacji? Napisz do Pani Olgi Brzezińskiej erasmus@amu.edu.pl

Jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, to masz prawo ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie związane z niepełnosprawnością: np. dofinansowanie do leków, podróży osoby towarzyszącej, kosztów specjalnych materiałów do nauki, pokrycie specjalnego ubezpieczenia, itp.  
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji złóż odpowiedni wniosek do biura Erasmus.

Koordynator uczelniany:

dr Tomasz Brańka
tel. 519 340 495 
e-mail:  erasmus@amu.edu.pl

Koordynator Wydziałowy programu Erasmus +:

 • jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym upoważnionym przez Dziekana do prowadzenia spraw związanych z realizacją programu,
 • koordynator wydziałowy inicjuje i koordynuje zawieranie umów z partnerami zagranicznymi,
 • bierze udział w procedurze kwalifikacji studentów na stypendia programu,
 • pomaga sporządzić porozumienie o programie studiów odbywanych w uczelni partnerskiej,
 • zatwierdza, w porozumieniu z Dziekanem, program studiów oraz wykaz zaliczeń, podpisuje z wyjeżdżającym stypendystą umowę finansową,
 • kontakt z koordynatorem jest niezbędny w trakcie pobytu za granicą, a także po powrocie ze stypendium,
 • koordynatorowi należy przedstawić wykaz przedmiotów zaliczonych w uczelni partnerskiej, aby uzyskać zaliczenie okresu studiów odbytych za granicą w uczelni macierzystej.

Koordynatorzy:

Dokumenty:

Dodatkowe dokumenty dla osób z niepełnosprawnościami: