Data publikacji w serwisie:

Co zrobić, kiedy nawet błahe decyzje spędzają Ci sen z powiek?

Co zjeść na śniadanie? W co się ubrać? Kupić tę bluzkę czy tamtą? Spotkać się ze znajomymi czy nie? Jeśli tak, to z kim? .... Jeżeli paraliżuje Cię dokonywanie wyborów, nawet w tak prostych sytuacjach jak te, to warto, abyś skorzystał z narzędzi ułatwiających wybór. Dzięki temu możesz uniknąć pułapki prokrastynacji, czyli nałogowego odkładania wszystkiego “na kiedyś”…

“Kiedyś … nie ma takiego dnia” - Janet Dailey.

Warto skorzystać z metod wskazanych przez Noreenę Hertz, ekonomistkę i profesor prestiżowej University College London, wykładowczyni m.in. Harvardu.  Badania profesor Hertz potwierdzają, że wiele osób cierpi na coś, co nazywa “obawą przed podejmowaniem decyzji”. Autorka książki o podejmowaniu decyzji "Oczy szeroko otwarte" wskazała proste metody, które pozwalają ćwiczyć szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji.

  1. Ogranicz wybór! Nie wiesz co na siebie włożyć - wybierz kolor rzeczy, które chcesz dzisiaj założyć, a następnie wybieraj spośród rzeczy wyłącznie w tym kolorze. Jeżeli masz rzeczy w jednym kolorze – zdecyduj, że dzisiaj zakładasz sukienkę i tego wyboru się trzymaj.
  1. Ustal priorytety! Narysuj okrąg - wpisz w niego to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne w życiu (rodzina, hobby, kariera, sport, zdrowie itd.). Umieść kartkę w widocznym miejscu. Kiedy będziesz musiał podjąć decyzję - spójrz na okrąg - czy ta decyzja dotyczy którejś z tych sfer? Jeżeli tak – warto poświęcić trochę czasu na jej przemyślenie (wtedy patrz punkt 3). Jeżeli nie, to prawdopodobnie nie warto na nią tracić czasu.
  1. Ustal limit czasowy na podjęcie decyzji! Na proste decyzje typu: co zjeść? co na siebie włożyć? spotkać się ze znajomymi czy nie? ustal limit czasowy np. 3 minuty. Ważne problemy wymagają więcej czasu – niemniej ustal sobie rozsądny limit czasowy oraz korzystaj z koła priorytetów przy ich podejmowaniu (przykłady znajdziesz w  Internecie).

Jeżeli przeraża Cię wizja zmian, wahasz się z podejmowaniem decyzji obawiając się jej skutków, to poniższe narzędzie pozwoli Ci skutecznie uruchomić część mózgu odpowiedzialną za kreatywność oraz odkryć, czego chcesz i oczekujesz, a czego się obawiasz. PYTANIA KARTEZJAŃSKIE to narzędzie pomocne w podejmowaniu decyzji oraz ustalaniu celów. Masz problem? Odpowiedz na 4 proste pytania: