Data publikacji w serwisie:

CV na praktykę - jak może je napisać student bez doświadczenia?

Aby zdobyć pierwszą praktykę w wymarzonej branży, wykorzystaj wszystkie możliwości jakie daje Ci czas studiów! Podpowiadamy, jak się zaprezentować, gdy robisz dopiero pierwszy krok na drodze do swojej kariery.

Najgorszą strategią jaką możesz przyjąć jest odwlekanie do końca studiów decyzji i działań związanych z planowaniem kariery. Pracodawcy, z którymi współpracujemy podkreślają, że nie zatrudniają nikogo z pustym CV. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów pokaż rekruterowi Twoją chęć rozwoju i proaktywną postawę - działaj w kołach naukowych, wolontariatach, organizacjach studenckich - to wszystko da Ci szansę na rozwijanie różnorodnych kompetencji i zdobycie bezcennego doświadczenia. Starannie, ale zwięźle opisz swoje obowiązki oraz osiągnięcia, jeżeli możesz się takimi pochwalić.

Podstawą udanego pierwszego CV na praktykę studencką jest właściwe zdefiniowanie profilu zawodowego (nazywanego również celem zawodowym). Powinien być krótki, zwięzły i zaprezentować Twoja motywację do rozwoju w danej dziedzinie. Będzie świetnie, jeżeli w 3-4 zdaniach odpowiesz na poniższe pytania:

  • co studiujesz,
  • co sprawia, że akurat to chcesz robić,
  • jakie doświadczenia przybliżyły Cię do tego tematu,
  • jaki jest Twój cel.

Przykład:

Jestem studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Piłka nożna od zawsze jest moją pasją - gram amatorsko i oglądam z zapałem europejskie rozgrywki. W trakcie studiów jako wolontariusz pisałem relacje sportowe do gazety studenckiej. Moim celem jest pisanie artykułów do rubryki futbolowej 
w Państwa czasopiśmie.

Tych kilka zdań to Twoja wizytówka, dobrze je zatem przemyśl, tak aby pokazać, że wiesz czego chcesz i jesteś zdeterminowany, by osiągać swoje cele.

Ponadto, korzystaj z bogactwa darmowych szkoleń, kursów i webinarów, wybierając zwłaszcza te, które dają certyfikat. Z pewnością wkrótce znajdziesz na naszym blogu listę darmowych szkoleń z certyfikatem. Na naszym Facebooku https://pl-pl.facebook.com/biuro.karier.uam szukaj powiadomień o nadchodzących webinarach – naszych oraz tych prowadzonych przez zewnętrznych partnerów.

Do CV wpisz te doświadczenia, które mogą mieć znaczenie dla Pracodawcy np. Excel, prezentacje multimedialne, Google Adwords, Google Analytics, obsługa social media itp.

Nie masz się co łudzić, że języki obce nie są Ci potrzebne. Angielski bardzo często jest niezbędnym minimum, przynajmniej na poziomie podstawowym. Każdy dodatkowy język podbija Twoją wartość jako kandydata. Inwestuj zatem w samodzielną naukę lub zajęcia w szkole językowej. Wyraźnie zaznacz poziom swoich kompetencji językowych w CV za pomocą skali Rady Europy:

A1 - początkujący (Beginner), 

A2 - podstawowy (Pre-Intermediate), 

B1- średnio zaawansowany (Intermediate), 

B2 - ponad średnio zaawansowany (Upper-Intermediate), 

C1 - zaawansowany (Advanced), 

C2 - biegły (Proficient).

Zadbaj o to, aby Twoje pierwsze CV było estetyczne i przyciągające uwagę. Polecamy do tego narzędzie Canva - znajdziesz tam mnóstwo nietuzinkowych szablonów. O Canvie i jej możliwościach przy tworzeniu CV poczytasz również w jednym z artykułów na naszym blogu.

Warto zadbać, aby Twoje pierwsze CV na praktykę było dopracowane w każdym szczególe. Jeżeli potrzebujesz konsultacji w tym zakresie, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z doradcą zawodowym.

Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to szansa na wymarzony początek kariery!