Data publikacji w serwisie:

Jak to będzie w praktyce? Czyli co musisz wiedzieć zanim podejmiesz pracę w swoim zawodzie.

Nadal studiujesz lub ukończyłaś/eś już etap edukacji i nadszedł czas zetknięcia się z rzeczywistością zawodową. Dla każdego jest to związane z pewnym stresem, jednak metoda na niego jest zawsze ta sama – im lepiej się przygotujesz, im więcej będziesz wiedział/a zanim to nastąpi, tym bardziej ograniczysz towarzyszące Ci uczucia niepokoju, niepewności oraz stres.

O etapie wdrażania do pracy, nazywanym najczęściej onboardingiem pisaliśmy już na naszym blogu (również w czytelni JobTeasera). Dzisiaj chcemy Ci pokazać, gdzie znaleźć kilka praktycznych wskazówek dotyczących różnych obszarów danego stanowiska, takich jak opis najczęściej wykonywanych zadań, szczególne wymogi, czy też możliwości rozwoju. W tym celu przedstawimy Ci dwa narzędzia z których możesz bezpłatnie skorzystać online.

Przygotowany w ramach projektu „Rozwijanie, uzupełnienie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+"* to obszerny informator, w którym znajdziesz:

  • opis zawodu,
  • najczęściej wykonywane zadania zawodowe,
  • opis wymaganych kompetencji zawodowych,
  • informacje o wymaganym wykształceniu, tytułach zawodowych, kwalifikacjach i uprawnieniach niezbędnych/preferowanych do podjęcia pracy w danym zawodzie,
  • informacje, gdzie szukać zatrudnienia na rynku pracy,
  • informacje na temat możliwości doskonalenia zawodowego oraz możliwości potwierdzania kompetencji,
  • zarobki osób wykonujących dany zawód/daną grupę zawodów
  • możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie oraz
  • podstawowy słownik branżowy, czyli definicje związane z wykonywaniem zawodu.

Szczególną uwagę warto zwrócić na punkt dotyczący zarobków danej grupy zawodowej. Podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych pada pytanie o oczekiwania finansowe, które jest szczególnie trudne. W dobrych ogłoszeniach o pracę podawane są tak zwane “widełki” wynagrodzenia przewidywanego dla danego stanowiska, niestety nie jest to powszechna praktyka w związku z czym jedną z niezbędnych czynności do wykonania przed rekrutacją jest odszukanie informacji o zarobkach (portale branżowe, fora branżowe, raporty płacowe, pytanie znajomych pracujących na podobnych stanowiskach).

*Informator powstał w ramach projektu „Rozwijanie, uzupełnienie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+". Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.4 Modernizacja publicznych i niepublicznych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy.
Więcej informacji o projekcie na stronie infodoradca.edu.pl

MAPA KARIER 
Źródło: https://mapakarier.org/

Mapa Karier to interaktywne i darmowe narzędzie, którego zadaniem jest wsparcie nauczycieli, rodziców, doradców zawodowych oraz wszystkich osób towarzyszących dzieciom i młodzieży w wyborach kierunku kształcenia oraz planowaniu ścieżek kariery. Dlaczego więc proponujemy Tobie – Studentce/Studentowi to narzędzie?

Sprawdź Ścieżki kariery
https://mapakarier.org/paths

Po pierwsze na stronie Mapy Karier znajdziesz, ponad 600 szczegółowych opisów zawodów, możliwość przełączenia ich nazw i opisów na feminatywy, co jest rzadkością. Ponadto możesz sortować nazwy wg kryteriów:

  • daty dodania wpisu,
  • nazwy,
  • czasu nauki,
  • liczby zatrudnionych w zawodzie osób,
  • zarobków.

Możesz również skorzystać z prostego filtra: zawody przyszłości szkolnictwo zawodowe lub najnowszego narzędzia - filtra preferencji - w którym po wyborze kryteriów:

  • czynności zawodowe,
  • kontakt z ludźmi,
  • branża,
  • wysiłek fizyczny,
  • środowisko pracy,
  • kompetencje cyfrowe,
  • godziny pracy,
  • przedmioty szkolne,
    zobaczysz listę zawodów pasujących do Twoich zainteresowań.

Zwiedzaj Miasto zawodów!
https://mapakarier.org/city

Z założenia miast zawodów przeznaczone jest dla najmłodszych, jednak w każdym z nas jest trochę dziecka, więc jeżeli zamiast czytać długie opisy wolisz pochodzić po mieście, zajrzeć kto pracuje w danym budynku, czym się zajmuje, jaka jest ścieżka edukacyjna dla danego zawodu i sprawdzić zarobki, a to wszystko w kolorowej interaktywnej przestrzeni to wejdź do Miasta zawodów.

Co o Mieście zawodów mówią jego twórcy?
“To tryb dla odkrywców. Ukryliśmy tu w różnych budynkach wszystkie opisane przez nas zawody. Można łatwo sprawdzić, jakie zawody spotyka się np. w banku, na lotnisku czy w filharmonii. W ten sposób staramy się pokazać nie tylko miejsce pracy różnych osób, ale również różnorodność zawodów, które można wykonywać w jednej lokalizacji. Ten tryb stworzyliśmy przede wszystkim dla dzieci, ale przy eksplorowaniu Miasta zawodów nawet dorośli będą się dobrze bawić!”*

Zachęcamy Was bardzo do korzystania z wielu źródeł, szczególnie do rozmów z osobami pracującymi już w danym zawodzie, zanim ukończycie etap edukacji. Przypomnijcie sobie jak wyglądało przejście ze szkoły średniej na uczelnię - sporo nowości, czasem wydawało się, że trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Taki sam krok czeka Was przed wejściem na rynek pracy, dużo łatwiejszy będzie on jednak dla tych, którzy zainwestowali czas w staże, praktyki, prace dorywcze i dla tych, którzy zdobędą choćby podstawową wiedzę na temat praktycznych aspektów zawodu.

*Źródło: https://mapakarier.org/