Data publikacji w serwisie:

Jak utrzymać motywację podczas pracy zdalnej?

Niedługo minie rok, odkąd większość z nas została zamknięta w domach na home office lub nauce zdalnej. Z biegiem czasu mamy coraz mniej motywacji do wykonywania swoich obowiązków. Domowe środowisko może zacząć nas przytłaczać, ale czy naprawdę musi tak być? A więc jak utrzymać motywację podczas pracy zdalnej?


Oto kilka sposobów na to, jak zmotywować się do pracy zdalnej.

 1. Przygotuj przyjemne, ergonomiczne i możliwie odosobnione stanowisko pracy.

  Pamiętaj o prawidłowej pozycji przy komputerze. Ból pleców to ostatnia rzecz, o której marzymy podczas pracy zdalnej. Na biurku/stole zostaw tylko niezbędne do pracy przedmioty – niepotrzebne gadżety mogą Cię tylko rozproszyć. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia przy sobie, np. słuchawki, notatnik, długopis.

 1. Zaplanuj swój dzień.

  Pracuj w tych samych godzinach co w biurze/na uczelni – spanie do późna może zaburzyć Twój rytm dnia. Najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie tygodniowego/dziennego grafiku. Taka lista zadań pomoże Ci w lepszym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Postaraj się go trzymać! Nie zapominaj o robieniu sobie krótkich przerw – ciągła praca w jednej pozycji może być uciążliwa dla Twojego organizmu.

 2. Unikaj rozpraszaczy.

  Oddziel obowiązki od czasu wolnego. W ten sposób unikniesz pracy 24/7. Czasem ciężko jest zrezygnować z dodatkowych bodźców, ale chyba nie chcesz zarywać nocki z powodu niewyrobienia się z materiałem?

 1. Wyznacz domownikom granicę.

  Powiedz bliskim, że w określonych godzinach pracujesz/masz zajęcia i uwaga, którą możesz wówczas im poświęcić jest ograniczona. Czasem nie chcemy sprawić zawodu bliskim i spędzamy z nimi czas w czasie wykonywania naszych obowiązków, jednak powinni być wyrozumiali. Ten czas dla wszystkich jest trudny.

 2. Zjedz śniadanie.

  Nie przy komputerze i nie w pośpiechu! Warto wstać kilka minut wcześniej, aby zjeść najważniejszy posiłek dnia. To właśnie on da nam energię na długie godziny pracy! W tej sytuacji żaden głód nie będzie nas rozpraszać. Dodatkowo, czas przeznaczony na śniadanie można spędzić z rodziną.

 1. Odłóż na bok telefon.
  Nie jest jednak to takie proste. Niewyciszony telefon może nas rozpraszać i powodować rozdrażnienie. Jeżeli jednak chcemy szybko skończyć powierzone nam zadania, skupić się na treściach wykładowych – może warto zapomnieć o telefonie na kilka godzin?

Oto kilka z wielu sposobów radzenia sobie z obowiązkami w tych pandemicznych czasach. Jeżeli zaczniemy stopniowo wprowadzać je do naszego codziennego sposobu działania, to na pewno przyniesie to dobre rezultaty.

A Ty jak sobie radzisz z pracą zdalną?