Natura dnia codziennego dla wielu studentów charakteryzuje się wiecznym pośpiechem, związanym zarówno z realizacją programu studiów, życiem prywatnym, jak i pracą w kontekście zawodowym.
Natłok obowiązków może bywać przytłaczający, a chwila wolnego nierzadko bywa pożytkowana na odpoczynek w formie rozrywki, spotkań ze znajomymi czy nadrabiania nieprzespanych w ciągu tygodnia godzin. Wszystkie wymienione elementy odpoczynku są kluczowe dla zachowania równowagi mentalnej, niezbędnej do pogodzenia tak wielu aspektów życia młodego dorosłego. Niekiedy jednak studenta może przytłaczać integracja różnorodnych czynników składających się na życie osoby dorosłej. Naturalne jest zatem pojawianie się wątpliwości dotyczących swojej pozycji w świecie.
Niepewności mogą oscylować m.in. dookoła słuszności wyboru danego kierunku studiów, czy niepokojów związanych z obraniem "odpowiedniej" ścieżki zawodowej. Niezwykle pomocną w takiej sytuacji jest możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z doradcą zawodowym, dostępna dla każdego studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozmowy ze studentami mogą mieć zarówno formę stacjonarną - w siedzibie Biura Karier UAM, jak i odbywać się on-line. Zakres konsultacji dotyczy poszukiwania ścieżki kariery, adekwatnej do indywidualnych zasobów i ambicji studenta. Wśród spotkań możliwych do umówienia można wymienić chociażby omówienie CV oraz profilu na LinkedIn, czy przeprowadzenie konsultacji odnośnie Stylu Myślenia i Stylu Działania FRIS®.
Jestem studentką UAM-u od 2021 roku, jednakże dopiero w tym semestrze skorzystałam z możliwości konsultacji z doradcą zawodowym. Z perspektywy czasu z pewnością podjęłabym się tego spotkania wcześniej. Osobiście najbardziej zależało mi na rozmowie skupiającej się na planowaniu ścieżki zawodowej. Podczas konsultacji otrzymałam pomocne wskazówki w zakresie poszukiwania miejsc pracy oferujących staże oraz praktyki ponadprogramowe dla studentów. Poznałam również narzędzia przydatne w przeanalizowaniu własnych kompetencji atrakcyjnych na rynku pracy.
Samo umówienie wizyty wymagało jedynie rejestracji na platformie Job Teaser oraz wybrania dogodnego terminu w kalendarzu doradcy zawodowego. Co więcej, samo założenie konta za pośrednictwem Job Teasera otworzyło przede mną wachlarz możliwości w postaci wszelkich kursów, webinarów oraz ofert stażowych. Przebieg konsultacji odbył się w przyjaznej atmosferze pełnej zrozumienia, przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu, niezbędnego do zrealizowania oczekiwanego przeze mnie celu spotkania- wsparcia odnośnie stawiania pierwszych kroków na polu kariery zawodowej.
Wszystkim studentom UAM-u, poszukującym drogowskazu w kwestii poszukiwania odpowiedniego miejsca pracy, definitywnie polecam wzięcie udziału spotkaniu z doradcą zawodowym. Moja zachęta podyktowana jest chęcią promocji takiego systemu pomocy oferowanej studentom. Uważam, że jest to prawdziwie wspierająca forma wykorzystania swojego wolnego czasu, która zarówno łagodzi niepokoje, jak i stanowi cegiełkę na drodze ku samorozwojowi.
Autorka:
Melania Marchel - studentka III roku Biotechnologii na Wydziale Biologii UAM
Ambasadorka Biura Karier UAM