Data publikacji w serwisie:

Kosmici z czterech planet, czyli zaproszenie na badanie FRIS® do Biura Karier UAM!

Czy patrzysz czasami na swoje koleżanki i kolegów jak na kosmitów? Czas leci, termin oddania projektu się zbliża, a tu jedni szukają dziury w całym, inni strzelają pomysłami jak fajerwerki w Sylwestra, kolejne osoby lecą po tak zwanych łebkach, byle skończyć. Ciebie już boli głowa, bo końca nie widać.... Na dodatek widzisz, że między Anią a Karolem sytuacja jakaś napięta i jak tu pracować?

Spokojnie! To wszystko wyjaśni Ci badanie Stylów Myślenia i Stylów Działania FRIS®.

Na początek poznaj model FRIS®

Cztery planety modelu FRIS® to FAKTY – RELACJE – IDEE – STRUKTURY (stąd nazwa FRIS®) definiujące cztery perspektywy poznawcze, które służą do opisu Stylów Myślenia i Stylów Działania.

Styl Myślenia - to rodzaj informacji, który jest dla Ciebie typowy, najistotniejszy i najbardziej przydatny w momencie zetknięcia z nową sytuacją. Styl Myślenia pokaże, którą z czterech perspektyw FRIS® wykorzystujesz w sposób naturalny i jakie procesy umysłowe wykonujesz najsprawniej. Styl Myślenia (styl poznawczy), opisujący procesy wewnętrzne, nie ulega w zasadzie istotnym zmianom w trakcie życia i jest uznawany za typowy dla danej jednostki (opisuje go jedna niezmienna perspektywa).

Profesor Anna Matczak wyjaśnia to tak: “Wśród dostępnych człowiekowi sposobów funkcjonowania są takie, jakimi jest on skłonny posługiwać się częściej niż innymi”.1

Styl Działania - wynika ze Stylu Myślenia oraz stopnia wykorzystania jednej, dwóch lub trzech perspektyw (FAKTÓW – RELACJI – IDEI – STRUKTUR). Styl Działania opisuje, które z wymienionych 4 rodzajów informacji są dla Ciebie przydatne i najważniejsze w zetknięciu z nową sytuacją oraz sposób osiągania przez Ciebie celu. Styl Działania uwzględnia także inne czynniki takie, jak preferencje, czy też doświadczenia i jest łatwy do zaobserwowania w działaniu danej osoby. Liczba wykorzystywanych w działaniu perspektyw mówi o tym, na których etapach procesu jesteśmy z natury efektywni i w które się chętnie włączamy i tak: specjaliści koncentrują się na jednym wybranym obszarze procesu FRIS®, elastyczni wykorzystują w działaniu dwie perspektywy, a wszechstronni podejmują działania na 3 etapach procesu.

Chcesz dowiedzieć się z której planety Ty jesteś i lepiej rozumieć innych kosmitów? Chcesz poznać swoje moce?

Zapraszamy Cię na wyjątkowe badanie FRIS® oraz spotkanie z doradcą zawodowym Biura Karier UAM (w chwili obecnej online – przy użyciu tablicy MIRO). Wszyscy doradcy Biura Karier UAM są certyfikowanymi trenerami FRIS® i mogą wspierać Cię w rozwoju oraz dążeniu do obranych celów poprzez diagnozę Twojego preferowanego sposobu funkcjonowania. Dzięki kwestionariuszowi FRIS® oraz konsultacji z użyciem autoryzowanych narzędzi będziesz wiedział jakie działania są zgodne z Twoimi naturalnymi predyspozycjami, dzięki czemu możesz świadomie podejmować rozwijające i wartościowe dla Ciebie wyzwania.

Po badaniu i konsultacji może się okazać, że kosmici to nie kosmici, tylko “ludzie z czterech planet”2, którzy również posiadają cenne moce, a łącząc je możecie działać sprawnie i efektywnie jako zespół!

Dlaczego warto skorzystać z diagnozy FRIS®?

Jedną z naszych ulubionych sentencji, która znalazła się na ścianie w pokoju rozmów w Biurze Karier UAM, jest powiedzenie przypisywane Konfucjuszowi: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Trzeba wierzyć w siebie, pokonywać możliwe do pokonania trudności, aby robić to, co się lubi czy nawet kocha. Ale czy warto poświęcać czas i udowadniać światu, że kochasz pracę na giełdzie, skoro wracasz do domu i jedyne czego pragniesz to cisza, spokój, działania bez ciągłego chaosu, nie wymagające pośpiechu i ciągłych zmian? Diagnoza FRIS® ma na celu wskazanie działań zgodnych z Twoimi naturalnymi preferencjami.

Pamiętaj!

Dzięki FRIS® poznasz swój styl poznawczy, dowiesz się w jaki sposób przetwarzasz dane. Jednak jako istoty skomplikowane, poza stylem poznawczym, "składamy się” jeszcze z wielu innych elementów takich, jak osobowość, temperament, inteligencja, samoocena i doświadczenia życiowe. Mamy różne zdolności oraz możliwości poznawcze (uwaga, możliwość poznawcza to nie to samo co styl poznawczy!). Jesteśmy wielowymiarowi i dlatego w niektórych aspektach podobni, a w wielu zupełnie odmienni, a właśnie ta różnorodność jest naszym bogactwem.

Zalety metody FRIS®:

  • jest prosty, praktyczny i polski - jak mówią jego twórcy,
  • czerpie z modeli i teorii z obszaru psychologii poznawczej,
  • pozwala na lepsze zrozumienie siebie i innych,
  • tłumaczy, JAK myślisz (a nie CO myślisz),
  • przystępnie wyjaśnia jak Ty oraz Twoi koledzy, koleżanki podejmujecie decyzje i rozwiązujecie problemy,
  • jest pozytywny - nie ocenia. Jasno pokazuje, że każdy Styl FRIS® jest niezbędny w procesie i jakimi mocami może go wesprzeć na poszczególnych etapach,
  • wskazuje potencjalne elementy nad którymi warto popracować, aby skutecznie się komunikować oraz współpracować z innymi.

Co będzie się działo?

Badanie polega na wypełnieniu kwestionariusza online (czas około 30 minut – 76 pytań jednokrotnego wyboru oraz 3 pytania podsumowujące) oraz konsultacji online z doradcą zawodowym (czas około 1,5 h) podczas której wykonasz ćwiczenia na tablicy MIRO i poznasz swoje moce (czyli styl poznawczy, typ Twojej umysłowości).

Bibliografia:
1. Vademecum Certyfikowanego Trenera FRIS® 
2. Małgorzata J. Podolecka “Ludzie z czterech planet” z dodatkiem “Synergia Stylów Myślenia”  
https://fris.pl/ludziez4planet
https://fris.pl/poznaj https://fris.pl/blog/twoj-styl-FRIS-bez-szuflad
https://fris.pl/