Data publikacji w serwisie:

Kosmici z czterech planet, czyli zaproszenie na badanie FRIS® do Biura Karier UAM!

Czy patrzysz czasami na swoje koleżanki i kolegów jak na kosmitów? Czas leci, termin oddania projektu się zbliża, a tu jedni szukają dziury w całym, inni strzelają pomysłami jak fajerwerkami w Sylwestra. A część leci po tak zwanych łebkach, byle skończyć. Ciebie już boli głowa, a końca nie widać.... Na dodatek widzisz, że między Anią a Karolem sytuacja jakaś napięta! I jak tu pracować?

Spokojnie! To wszystko wyjaśni Ci badanie Stylów Myślenia i Stylów Działania FRIS®.

Na początek poznaj model FRIS®

Cztery planety modelu FRIS® to FAKTY – RELACJE – IDEE – STRUKTURY (stąd nazwa FRIS®) definiujące cztery perspektywy poznawcze, które służą do opisu Stylów Myślenia i Stylów Działania.

Styl Myślenia - to rodzaj informacji, który jest dla Ciebie typowy, najistotniejszy i najbardziej przydatny w momencie zetknięcia z nową sytuacją. Styl Myślenia pokaże, którą z czterech perspektyw FRIS® wykorzystujesz w sposób naturalny i jakie procesy umysłowe wykonujesz najsprawniej. Styl Myślenia (styl poznawczy), opisujący procesy wewnętrzne, nie ulega w zasadzie istotnym zmianom w trakcie życia i jest uznawany za typowy dla danej jednostki (opisuje go jedna niezmienna perspektywa).

Profesor Anna Matczak wyjaśnia to tak: “Wśród dostępnych człowiekowi sposobów funkcjonowania są takie, jakimi jest on skłonny posługiwać się częściej niż innymi”.1

Styl Działania - wynika ze Stylu Myślenia oraz stopnia wykorzystania jednej, dwóch lub trzech pozostałych perspektyw (FAKTÓW – RELACJI – IDEI – STRUKTUR). Styl Działania opisuje, które z wymienionych 4 rodzajów informacji są dla Ciebie przydatne i najważniejsze w zetknięciu z nową sytuacją oraz sposób osiągania przez Ciebie celu. Styl Działania uwzględnia także inne czynniki takie, jak preferencje, doświadczenia i jest łatwy do zaobserwowania w działaniu danej osoby. Liczba wykorzystywanych w działaniu perspektyw mówi o tym, na których etapach procesu jesteśmy z natury efektywni i w które się chętnie włączamy. I tak: specjaliści koncentrują się na jednym wybranym obszarze procesu FRIS®, elastyczni wykorzystują w działaniu dwie perspektywy, a wszechstronni podejmują chętnie działania na 3 etapach procesu.

Chcesz dowiedzieć się z której planety Ty jesteś i lepiej rozumieć innych kosmitów? Chcesz poznać swoje moce?

Zapraszamy Cię na wyjątkowe badanie FRIS® oraz spotkanie z doradcą zawodowym Biura Karier UAM stacjonarnie lub online (przy użyciu tablic MIRO). Wybrani doradcy Biura Karier UAM są certyfikowanymi trenerami FRIS® i mogą Cię wspierać w rozwoju oraz dążeniu do obranych celów poprzez diagnozę Twojego preferowanego sposobu funkcjonowania. Dzięki kwestionariuszowi FRIS® oraz konsultacji z użyciem autoryzowanych narzędzi będziesz wiedział jakie działania są zgodne z Twoimi naturalnymi predyspozycjami, dzięki czemu możesz bardziej świadomie wybierać rozwojowe i wartościowe dla Ciebie wyzwania.

Mamy nadzieję, że po badaniu i konsultacji dostrzeżesz, że kosmici to nie kosmici, tylko “ludzie z czterech planet”2 poznawczych, którzy również posiadają cenne moce, a łącząc je możecie działać sprawnie i efektywnie jako zespół!

Dlaczego warto skorzystać z diagnozy FRIS®?

Na każdym stanowisku są zadania, które przychodzą Ci z łatwością i takie, które będziesz wykonywał/a z niechęcią i oporem. Ale czy warto poświęcać czas i udowadniać światu, że kochasz pracę na giełdzie, skoro wracasz do domu i jedyne czego pragniesz to praca bez ciągłego chaosu, nie wymagająca pośpiechu i ciągłych zmian? Diagnoza FRIS® ma na celu wskazanie działań zgodnych z Twoimi naturalnymi preferencjami.

Pamiętaj!

Dzięki FRIS® poznasz swój styl poznawczy, dowiesz się w jaki sposób przetwarzasz informacje z otaczającego Cię świata. Jednak jako istoty skomplikowane, poza stylem poznawczym, "składamy się” jeszcze z wielu innych elementów takich, jak osobowość, temperament, inteligencja, motywacja, samoocena, czy doświadczenia życiowe. Mamy różne zdolności oraz możliwości poznawcze (uwaga, możliwość poznawcza to nie to samo co styl poznawczy!). Jesteśmy wielowymiarowi i dlatego w niektórych aspektach podobni, a w wielu zupełnie odmienni, ale to właśnie ta różnorodność jest naszym bogactwem!

Zalety metody FRIS®:

  • jest prosty, praktyczny i polski - jak mówią jego twórcy,
  • czerpie z modeli i teorii z obszaru psychologii poznawczej,
  • pozwala na lepsze zrozumienie siebie i innych,
  • tłumaczy, JAK myślisz (a nie CO myślisz),
  • przystępnie wyjaśnia jak Ty oraz Twoi koledzy i koleżanki podejmujecie decyzje i rozwiązujecie problemy,
  • jest pozytywny - nie ocenia. Jasno pokazuje, że każdy Styl FRIS® jest niezbędny w procesie i jakimi mocami może go wesprzeć na poszczególnych etapach,
  • wskazuje potencjalne elementy nad którymi warto popracować, aby skutecznie się komunikować oraz współpracować z innymi.

Chcesz skorzystać z możliwości, które daje FRIS®?

Napisz do nas na bkarier@amu.edu.pl lub skorzystaj z opcji zapisu na portalu kariery JobTeaser - sekcja SPOTKANIA https://biurokarieruam.jobteaser.com/

Od doradcy zawodowego otrzymasz informację - zaproszenie oraz token (link) dostępu. Badanie polega na wypełnieniu kwestionariusza online (czas około 30 minut – 76 pytań jednokrotnego wyboru oraz 3 pytania podsumowujące). Po 2-4 dniach roboczych doradca otrzyma Twój raport i umówi się z Tobą konsultację (czas około 2 h), podczas której wykonasz ćwiczenia (w formie online - na tablicy MIRO) i poznasz swoje moce (czyli styl poznawczy, typ Twojej umysłowości).

Bibliografia:
1. Vademecum Certyfikowanego Trenera FRIS® 
2. Małgorzata J. Podolecka “Ludzie z czterech planet” z dodatkiem “Synergia Stylów Myślenia”  
https://fris.pl/ludziez4planet
https://fris.pl/poznaj https://fris.pl/blog/twoj-styl-FRIS-bez-szuflad
https://fris.pl/