Data publikacji w serwisie:

Mały przewodnik - jak poszukiwać zatrudnienia na portalach pracy

„Karierę robi się z dwóch powodów - dla siebie i dla innych. Nawet, jeśli chcesz śpiewać, bo to kochasz, to i tak potrzebujesz kogoś, kto chciałby cię słuchać.” Andrea Bocelli

Szukanie pracy to czasem długotrwały proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Jeśli chcesz znaleźć pierwszą pracę lub zmienić zawód, wyszukiwarki ofert pracy są jedną z form, która pomoże znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Do najbardziej popularnych portali które pomogą Ci znaleźć pracę należą: 

1. pracuj.pl  
https://www.pracuj.pl/

Najbardziej popularny serwis rekrutacyjny. Gromadzi największą liczbę użytkowników. Aktualna baza ofert pracy wynosi ponad 100 tysięcy.

W tym serwisie znajdziesz sporą bazę ofert pracy, porady zawodowe oraz kalkulator wynagrodzeń. Portal daje możliwość wysłania aplikacji prosto z ogłoszenia do pracodawcy.

Wyszukiwarka ofert pracy z profilami pracodawców. Tu dostępna jest opcja kreatora CV.

4. Jobrapido.com  
https://pl.jobrapido.com/

Wyszukiwarka skierowana do osób, które szukają pracy w kraju i za granicą.

5. infoPraca.pl 
https://www.infopraca.pl/

Godna polecenia wyszukiwarka. Oferty pracy posegregowane są według zawodów. Duży plus za to, że możesz szybko sprawdzić, które firmy prowadzą rekrutację.

6. olx.pl  
https://www.olx.pl/

Wcześniej znana pod nazwą tablica.pl - gromadzi oferty lokalne i z całego kraju . Znany serwis ogłoszeniowy, który jest dedykowany głównie osobom, które szukają pracy w branży budowlanej, gastronomicznej, sprzedaży i w obsłudze klienta.

Bogata baza ofert pracy w Polsce i za granicą nawet dla osób bez doświadczenia.

8.  GoWork.pl 
https://www.gowork.pl/

Serwis z dużą liczbą ofert pracy oraz opiniami o pracodawcach i możliwością szukania pracowników.

9. pl.indeed.com 
https://pl.indeed.com/

Lider w branży rekrutacyjnej. Tu możesz sprawdzić np. opinie o pracodawcach nawet  
z całego świata.

10. zielonalinia.gov.pl 
https://zielonalinia.gov.pl/

Rządowy serwis z bogatą bazą ofert pracy i aktualnych informacji o rynku pracy.

11. PracaTobie.pl 
https://www.pracatobie.pl/

Na tym portalu znajdziesz oferty pracy, porady zawodowe oraz bazę uczelni i szkoleń. 

12. Jobs.pl 
https://www.jobs.pl/

Wyszukiwarka z ofertami pracy w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. 

13. RocketJobs.pl 
https://rocketjobs.pl/

Serwis z ofertami dedykowany pracy w szeroko pojętym marketingu — dla copywriterów,  
w SEO, designie, PR-ze czy sprzedaży. Oprócz tego znajdziesz na nim artykuły, branżowe newsy czy nawet zestawienia memów.

14. NoFluffJobs.pl 
https://nofluffjobs.com/pl

Portal dla osób szukających pracy w branży IT. Ma przyjazną nawigację i dokładny podział na konkretne stanowiska (front-end developerzy, software engineerzy czy testerzy).

15. InterviewMe.pl 
https://interviewme.pl/
Portal z bazą ofert pracy, profilami pracodawców i mnóstwem artykułów poradnikowych.

Wyszukiwarki ofert pracy to też bogate źródło informacji o rynku pracy. Oprócz bazy ofert pracy znajdziesz w nich przydatne wskazówki jak przygotować się do szukania pracy lub jak profesjonalnie przygotować swoje dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny).

Istnieje również kilka serwisów, które agregują oferty pracy z innych źródeł, np. Indeed https://pl.indeed.com/ (największa wyszukiwarka ofert pracy na świecie!) czy Jooble https://pl.jooble.org/

Ponadto, jeśli masz upatrzonego pracodawcę i wiesz, gdzie szukać pracy, zawsze możesz sprawdzić jego stronę internetową — część firm publikuje oferty pracy bezpośrednio u siebie.

Możesz też szukać pracy we własnym zakresie, składając życiorys wraz z listem motywacyjnym do wybranych pracodawców lub za pośrednictwem organizacji i podmiotów, które zajmują się pośrednictwem pracy w sposób profesjonalny. Oferty pracy w Polsce zamieszczają obok powiatowych urzędów pracy, ochotnicze hufce pracy oraz prywatne agencje zatrudnienia.

Profesjonalne serwisy społecznościowe:

Oprócz tego pracy można szukać w mediach społecznościowych, zarówno na serwisach poświęconych głównie sprawom zawodowym jak LinkedIn https://www.linkedin.com czy GoldenLine https://www.goldenline.pl/, jak i na facebookowych grupach czy innych portalach.

Na Goldenline nie tylko zbudujesz swoją sieć kontaktów biznesowych, ale także skorzystasz  
z wyszukiwarki ofert pracy. Możesz dodatkowo sprawdzić opinie o pracodawcach oraz znaleźć aktualne raporty dotyczące płac.

LinkedIn to absolutna podstawa. Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, stań się widoczny dla pracodawcy, zakładając (uaktualniając) profil w tym serwisie. Niezależnie od tego czy jesteś studentem i szukasz praktyki, czy Twój staż pracy wynosi 10 lat. Na LinkedIn znajdziesz też oferty pracy - również te niepublikowane w innych serwisach.

Jak szukać pracy za granicą?

Wiele ofert pracy za granicą znajdziesz na popularnych portalach pracy wymienionych wyżej. Jeśli potrzebujesz ich więcej, zajrzyj na Poloniusz https://www.poloniusz.pl/

Jak szukać pracy po studiach? (lub w ich trakcie)

Absolvent.pl https://www.absolvent.pl/ to serwis w całości poświęcony absolwentom. Jeśli właśnie skończyłeś studia, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz tj. oferty staży  
i praktyk, forum, a także co ciekawe - opisy i recenzje odbytych przez innych użytkowników rozmów kwalifikacyjnych.

Jeśli aplikujesz na staż lub letnie praktyki koniecznie zajrzyj na stronę Staże i praktyki wysokiej jakości https://stazeipraktyki.pl/. Dzięki temu, nie spędzisz kilku miesięcy podając kawę albo obsługując kserokopiarkę. W serwisie znajdziesz informacje o firmach, które zapewniają kandydatom atrakcyjne staże.

Ciekawe blogi, które pokażą Ci jak szukać pracy.

Liczy się Wynik https://liczysiewynik.pl/ - nie wiesz, jak zmotywować się do pracy bądź jej poszukiwań? Masz wrażenie, że czas Ci ucieka? Stosując rady Bartka Popiela na pewno zwiększysz swoją produktywność w życiu prywatnym i zawodowym.

Trening Kariery https://treningkariery.pl/ - Kamila jest doradcą kariery i pomaga  
w znalezieniu pracy, a także określeniu ścieżki zawodowej. Pisze również CV i listy motywacyjne na zamówienie. Odwiedź jej blog, jeśli stoisz na rozstaju dróg.

Piotr Michalak & Strategie Rozwoju https://www.ententa.pl/ - jeśli myślisz o prowadzeniu własnego biznesu, to musisz koniecznie odwiedzić stronę prowadzoną przez Piotra Michalaka. Nie tylko rozwieje Twoje wątpliwości, ale także pomoże zmienić negatywne nawyki.

Tajemnice kariery https://www.tajemnicekariery.pl/ - dlaczego pisanie dobrych CV i listów motywacyjnych pomaga w zauważeniu własnych mocnych stron? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź na blogu Andrzeja Zielińskiego.