Nie każdy Wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzi praktyki obowiązkowe, zatem warto już wcześniej pomyśleć i znaleźć sobie miejsce w firmie lub instytucji, która chętnie przyjmie Cię na praktykę dodatkową nazywaną ponadprogramową.
Zapytasz, dlaczego warto wybrać się na dodatkowe praktyki?
Odpowiedź jest prosta: pozwolą Ci one zdobywać pierwsze kierunkowe doświadczenie zawodowe. Pomogą nabywać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności niezbędne w przyszłej pracy. Będziesz miał możliwość poznania zasad działania firmy/instytucji oraz organizacji stanowisk. Praktyczna wiedza oraz pierwsze doświadczenie w zawodzie zwiększą Twoją szansę na znalezienie zatrudnienia w branży.
Po zakończeniu praktyk będziesz bogatszy o nowe umiejętności, które wykorzystasz w przyszłej pracy. Ponadto, pracodawcy mogą zatrudnić praktykantów w trakcie lub po zakończeniu umowy. Warto wykazać się ambicją oraz pozytywnym nastawieniem do wykonywanych obowiązków. Możliwe, że Twoja współpraca z firmą będzie trwać o wiele dłużej niż okres trwania praktyk.
Nie zapomnij też poprosić o wystawienie opinii po odbytej praktyce. Referencje dla praktykanta to nic innego, jak opinia na temat zaangażowania i podejścia do wykonywanych obowiązków. Jest to rodzaj rekomendacji wystawianych przez pracodawcę lub bezpośredniego przełożonego potwierdzających zdobyte kompetencje. Dzięki temu przyszły pracodawca może uzyskać pełniejszy obraz Twojej osoby.
Podsumowując uczestnictwo w bezpłatnych praktykach pozwoli Tobie na:
- zaznajomienie się z obowiązkami na danym stanowisku pracy;
- nauczenie się praktycznych umiejętności;
- wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce – co wpływa również na szybsze
i efektywniejsze przyswajanie nowych informacji; - poznanie warunków i zasad działania firm oraz instytucji;
- udział w dodatkowych szkoleniach, które – poza praktykami czy zatrudnieniem na danym stanowisku – wymagałyby opłaty;
- wzbogacenie swojego CV.