Data publikacji w serwisie:

Projektowanie kariery - od czego zacząć? cz. I

„Ludzie mają tendencję do narzucania sobie niepotrzebnych granic. Tak ma być, bo tak mi powiedziano. A tymczasem jeśli znajdziemy odwagę, by myśleć bez ograniczeń, to nasz potencjał okaże się ogromny"  Karolina Sulej

Czy wiedziałaś/eś o tym, że planowanie kariery zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie? Dziecięce zabawy w strażaków, policjantów, aktorki, piosenkarki i lekarzy to nic innego, jak przygotowywanie się do życia zawodowego. Oznacza to, że Twoja przyszłość w edukacji i pracy zaczyna się od Ciebie. By podejmować trafne decyzje na drodze rozwoju szkolnego oraz zawodowego warto poznać swoje talenty, mocne i słabe strony, a także ograniczenia, nad którymi będziesz pracować. Ważne są również Twoje zainteresowania, umiejętności, kompetencje oraz potencjał.

ETAPY PROJEKTOWANIA KARIERY:

 1. ODKRYWANIE SIEBIE.
 1. POZNANIE ŚWIATA PRACY.
 1. PLANOWANIE I OKREŚLENIE CELÓW.
 1. DZIAŁANIE.

Dzisiaj skupimy się na części pierwszej ...

1. ODKRYWANIE SIEBIE.

Poznanie swoich zainteresowań, talentów i potencjału ma ogromny wpływ na nasze życie edukacyjne i zawodowe. Przy analizowaniu swojej osobowości, warto brać pod uwagę własne przemyślenia, ale również informacje zwrotne pochodzące z otoczenia. Nasza samoocena powinna być adekwatna do nabytych umiejętności, zasobów i talentów, a przy tym nie naruszać poczucia własnej wartości. Oznacza to, że istotne jest by swoje kompetencje oceniać adekwatnie do rzeczywistości (nie zaniżać ani nie zawyżać ich poziomu), ale pamiętać jednocześnie o tym, że jesteśmy wartościowymi ludźmi bez względu na posiadane umiejętności.

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytania:

 • Jakie są Twoje charakterystyczne cechy?
 • Jakich umiejętności Ci brakuje?
 • Co umiesz robić dobrze?
 • Co wychodzi Ci gorzej?
 • Za co chwalą Cię inni?
 • Czego powinieneś/powinnaś unikać?
 • Jakie słabe strony spostrzegają u Ciebie inni ludzie?
 • Co lubisz robić?
 • Czy chciałbyś/chciałabyś robić coś lepiej?
 • Jakie są Twoje wady i zalety?

Istotną kwestią w poznawaniu siebie i planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej jest umiejętność dostrzegania oraz doceniania swoich kompetencji. Praca na potencjale przynosi znacznie lepsze efekty niż skupianie się na deficytach.

W kontekście projektowania kariery warto przeanalizować również inne kwestie swojego charakteru.  Zastanów się jak sobie radzisz z:

 • ludźmi i kontrolą emocji w relacjach z nimi,
 • organizacją pracy i wykorzystaniem czasu,
 • wykonywaniem poleceń,
 • złym humorem i impulsywnością,
 • zaangażowaniem w nieciekawe działania, niezgodne z Twoim usposobieniem.

Zainteresowania i talenty:

Niemniej ważna jest świadomość swoich uzdolnień, którymi również powinniśmy kierować się w wyborze przyszłego zawodu. Nasze talenty wpływają na osiąganie lepszych efektów i rezultatów działań oraz większej motywacji przy ich podejmowaniu. Uzdolnienia są podstawą zainteresowań, które powodują, że nasza praca staje się łatwiejsza.

6 grup zainteresowań zawodowych:

 1. Techniczne (typowe dla realistycznego typu osobowości): naprawy, majsterkowanie, budowanie, instalowanie, montaż).
 1. Naukowe (typowe dla badawczego typu osobowości): obserwowanie, analizowanie, rozwiązywanie problemów, wykonywanie eksperymentów i doświadczeń, poszukiwanie informacji.
 1. Urzędnicze (typowe dla konwencjonalnego typu osobowości): opracowywanie danych, wykonywanie zestawień, sporządzanie dokumentów, przygotowywanie opracowań.
 1. Artystyczne (typowe dla artystycznego typu osobowości): taniec, aktorstwo, gra na instrumencie, fotografia, występowanie przed ludźmi.
 1. Społeczne (typowe dla społecznego typu osobowości): psychologia, kontakty z ludźmi, przekazywanie i wyjaśnianie, wspieranie, udzielanie pomocy, uczenie, wpływanie na innych.
 2. Przedsiębiorcze (typowe dla przedsiębiorczego typu osobowości): polityka, praca z innymi ludźmi, przewodzenie, organizowanie spotkań, realizacja projektów.

Najlepszą dla Ciebie pracą, zawodem i karierą będzie ta, w trakcie której skutecznie wykorzystasz swoje umiejętności w preferowanej branży i w otoczeniu najbardziej Ci sprzyjającym. Idź za głosem swoich zainteresowań, pasji i fascynacji. Dla pracodawcy liczą się Twoje umiejętności, czyli co potrafisz zrobić niezależnie od dyplomów i wiedzy, którą posiadasz.

Już sposób, w jaki ubiegasz się o pracę/staż świadczy o tym jak będziesz wykonywał swoje obowiązki. Twoim zadaniem jest pokazać swój model pracy, gdy już ją zdobędziesz. Jeżeli jesteś pracowity/a i dociekliwy/a, to lepiej to pokaż, niż o tym mów, np. skrupulatnie zbierz wszystkie informacje nt. firmy i zaskocz przyszłego pracodawcę zorientowaniem w temacie. Kiedy zapyta Cię co umiesz robić i skąd o tym wiesz (przecież nigdy jeszcze nie pracowałeś), przełóż swoją wiedzę, osiągnięcia i zainteresowania na umiejętności, które dzięki nim wytworzyłeś/aś i zdobyłeś/aś. Zamiast lubię grać w piłkę nożną, powiedz, że gra w drużynie piłkarskiej Twojej szkoły pozwoliła Ci nabyć umiejętność współpracy i współdziałania z innymi.

Przy wyborze przyszłej profesji kieruj się również systemem własnych wartości. Wybieraj pracę taką, która będzie zgodna z Twoją naturą i nie wywoła wewnętrznego konfliktu.

Za dwa tygodnie zapraszamy Cię do kolejnej części artykułu, w której omówione zostaną: poznanie świata pracy, planowanie i określanie celów oraz działanie!