Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważna w staraniu się o wymarzoną pracę. Od niej zależy, czy zdobędziesz upragnione stanowisko oraz na jakich warunkach będziesz pracować. Podczas rozmowy z Tobą pracodawca chce się przekonać, czy nadajesz się na konkretną posadę oraz czy wpiszesz się w zespół, z którym miałbyś pracować.

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest weryfikacja informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych oraz bliższe poznanie Twojej osoby i oczekiwań w stosunku do przyszłego pracodawcy.

Przed rozmową koniecznie przygotuj:

Informacje o firmie:

• Obszar działania, misja, wartości itd, (na stronie internetowej firmy, portalach, w prasie i czasopismach branżowych.)

Informacje o stanowisku:

• Przejrzyj podobne ogłoszenia firm konkurencyjnych w branży,
  • Sprawdź profile zawodowe pracowników firmy zatrudnionych na tym stanowisku.

Informacje o swoim doświadczeniu:

• Wypisz swoje kwalifikacje, umiejętności, osiągnięcia, które przydadzą się na danym stanowisku,
  • Przygotuj się na szczegółową rozmowę o swoim doświadczeniu zawodowym, pod kątem historii zatrudnienia, obowiązków, zadań itd.
  • Przypomnij sobie konkretne projekty, problemy czy wyzwania jakie napotykałeś/aś podczas ich realizacji. Niech Twoja wypowiedź będzie jasna, konkretna i zwięzła.

Co jeszcze jest istotne przed rozmową rekrutacyjną?

• Sprawdź gdzie ma się odbyć rozmowa rekrutacyjna i opracuj drogę dojazdu. Nie spóźnij się!
  • Raz jeszcze zapoznaj się ze swoim CV i listem motywacyjnym,
  • Zapamiętaj lub zapisz z kim masz się spotkać,
  • Przygotuj sobie pytania dla rekrutera dotyczące Twojej przyszłej pracy,
  • Przećwicz odpowiedzi na trudne pytania,
  • Przygotuj odpowiedni strój - pamiętaj klasyka zawsze w modzie.

Zasada 10x30x60 mówi, iż skuteczność naszego przekazu tylko w 10% zależy od tego, co mówimy, w 30% jest konsekwencją tego, jak mówimy (ton głosu, sposób artykułowania, precyzja wypowiedzi), zaś aż w 60% zależy od mowy ciała, czyli zachowań towarzyszących rozmowie i sygnalizujących nasze nastawienie psychiczne.

Pamiętając o tym, że mówimy nie tylko słowami:

• uśmiechaj się - uśmiech sprzyja tworzeniu miłej atmosfery i działa uspokajająco,
  • staraj zwrócić się twarzą do rozmówcy; jeśli Twój rozmówca zmieni pozycję “podążaj za nim”,
  • utrzymuj kontakt wzrokowy
  • pamiętaj o śmiałym i pewnym uścisku dłoni na wstępie (pierwszy podaje rękę gospodarz),
  • przyjmuj postawę asertywną – nie bądź dominujący ani zbyt nieśmiały,
  • pochyl się lekko w stronę rozmówcy, to sygnalizuje, że mówi on rzeczy interesujące,
  • nie garb się, nie siedź na brzegu krzesła, ale też nie rozsiadaj się w fotelu,
  • nie nadużywaj gestów, mogą rozpraszać rozmówcę,potakiwanie głową i przytakiwanie (tak, rozumiem, itp.) pokazują, że jesteś zainteresowany rozmową,
  • miej otwartą postawę ciała, nie krzyżuj rąk ani nóg (tworzą postawę zamkniętą i sprawiają wrażenie rezerwy w stosunku do rozmówcy), nie zaciskaj dłoni, nie twórz bariery (np. notesem) pomiędzy Tobą a pracodawcą.

WIARA W SUKCES

Odpowiadaj pełnymi zdaniami, szybko formułując myśli. Zrób wrażenie osoby samodzielnej, odpowiedzialnej, lojalnej i ciekawej świata. Pozytywne podejście i entuzjazm to cechy cenione przez pracodawców.

Rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli nie zakończy się przyjęciem nas do pracy, należy potraktować jako cenne doświadczenie. Nie sposób uniknąć oczywiście wszystkich błędów i pomyłek, należy jednak w miarę możliwości starać się je eliminować i wyciągać z nich wnioski.

Przykładowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wykształcenie

• Dlaczego wybrała Pani/wybrał Pan dane studia?
  • W jakim przedmiocie jest Pani/Pan najmocniejsza/y?
  • Co się Pani/Panu najbardziej podobało na uczelni?
  • Czy zmieniłaby/zmieniłby Pani/Pan w kierunek studiów?

Doświadczenie

• Jakie są Pani/Pana aspiracje zawodowe?
  • Na jakim stanowisku widzi Pani/Pan siebie za pięć lat?
  • Czy mogłaby Pani/mógłby Pan opisać idealnego pracodawcę?
  • Czego Pani/Pan oczekuje od swojego kierownika?
  • Dlaczego odeszła Pani/odszedł Pan z poprzedniej pracy?

Praca na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja

• Dlaczego Pani/Pan ubiega się o pracę właśnie w naszej firmie?
  • Dlaczego zdecydowała się Pani/zdecydował się Pan kandydować na to stanowisko?
  • Co Pani/Panu wiadomo o naszej firmie?
  • Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Panią/Pana?
  • Dlaczego właśnie Pani/Pan jest osobą odpowiednią na to stanowisko?
  • Co może nam Pani/Pan zaoferować?
  • Jak długo zamierza Pani/Pan pozostać w naszej firmie?
  • Jak wyobraża sobie Pani/Pan pracę na tym stanowisku?

Osobowość i zainteresowania kandydata

• Jakie są Pani/Pana trzy największe zalety/wady?
  • Jakie są Pani/Pana słabe strony?
  • Jakie są Pani/Pana mocne strony?
  • Jakie są Pani/Pana największe osiągnięcia?
  • Jakie były Pani/Pana największe błędy w życiu codziennym (lub zawodowym) i czego się dzięki nim Pani nauczyła/Pan nauczył?
  • Jaki poważny problem udało się Pani/Panu ostatnio rozwiązać? Jak to Pani zrobiła/Pan zrobił?
  • Czy zgodziłaby się Pani/zgodziłby się Pan na przeprowadzkę do innego miasta?
  • Jak znosi Pani/Pan stres, pracę pod presją czasu, ryzyko? Proszę podać przykłady takich doświadczeń.
  • Czy woli Pani/Pan wynagrodzenie stałe, niezależne od wyników, czy – zmienne, którego większa część zależy od rezultatów pracy?
  • Co podczas pracy sprawia Pani/Panu przyjemność, a czego Pani/Pan nie lubi robić?
  • Jakie ma Pani/Pan hobby?

Pracodawca nie powinien Cię pytać o:

• stan cywilny,
  • liczbę dzieci,
  • plany macierzyńskie,
  • orientację seksualną,
  • wyznanie,
  • potwierdzenie niekaralności (jest ono jednak wymagane na wielu stanowiskach).