Data publikacji w serwisie:

Szukać pracy i nie zwariować (czyli jak zacząć z głową ...)

Drugi miesiąc szukasz pracy i masz wrażenie, że nigdy nie uda Ci się jej znaleźć? Przeglądasz setki ogłoszeń, które wyglądają tak samo i nic z nich nie wynika? Wysyłasz dziesiątki swoich kandydatur  w odpowiedzi na nie do końca zgodne z Twoimi preferencjami oferty zawodowe? Narasta w Tobie frustracja, gniew i z każdym dniem odczuwasz coraz większy stres? Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech, odpocznij… i zacznij jeszcze raz.

WYZNACZ CEL:

Zapytaj siebie na jakim stanowisku lub w jakiej branży chcesz pracować. Nie przeglądaj wszystkich ofert pracy, szczególnie jeśli szukasz posady w dużym mieście. Po chwili wertowania wielkiej ilości ogłoszeń, zrobisz się zmęczony, a Twoja motywacja do działania spadnie. Wybierz tę dziedzinę na rynku pracy, która naprawdę Cię interesuje i odpowiada Twoim kompetencjom.

OPRACUJ DOKUMENTY APLIKACYJNE:

Podstawą rozpoczęcia starań o pracę jest stworzenie dobrego CV. Jeżeli masz wiedzę jak poprawnie je skonstruować, zrób to sam i wykaż się kreatywnością. Jeśli jednak sprawia Ci to trudność, możesz wspomóc się wszelkiego rodzaju szablonami i wzorami przygotowanymi przez specjalistów. Znajdziesz je na przykład pod wskazanymi linkami:

Dokumenty aplikacyjne możesz również stworzyć wspólnie z doradcą zawodowym, z którego usług skorzystasz m.in. w urzędach pracy. Skonstruuj uniwersalne CV, które jednak będziesz mógł edytować i modyfikować w zależności od specyfiki oferty pracy. Nie zamieszczaj w nim wszystkich informacji na swój temat- więcej nie znaczy lepiej. W trakcie swojej drogi zawodowej warto również gromadzić wszelkiego rodzaju referencje, świadectwa pracy, certyfikaty kursów itp. Twój potencjalny pracodawca ma prawo o nie zapytać, a przedstawienie ich będzie działało na Twoją korzyść.

UTWÓRZ SWÓJ HARMONOGRAM:

Zaplanuj czas, który będziesz przeznaczał na poszukiwanie pracy oraz odpoczynek i życie prywatne. Starania o nową posadę to żmudna i stresująca praca, która pochłania duże ilości Twojej energii. Relaks i regeneracja są bardzo istotnym elementem pozwalającym zachować harmonię i efektywność w realizowaniu swoich celów i obowiązków. Ten temat będzie jednak omawiany w następnych artykułach.

SPRAWDŹ RYNEK PRACY:

Zbadaj rynek pracy pod kątem jego zapotrzebowania na stanowisko, o które chcesz się ubiegać. Możesz to zrobić sprawdzając wyniki wyszukiwania w przeglądarkach Internetowych. Zorientuj się jakie jest przeciętne wynagrodzenie za pracę, którą chciałbyś wykonywać i biorąc pod uwagę swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje oraz rejon zamieszkania, ustal przedział finansowy (tzw. widełki) dla oczekiwanej pensji. Nie schodź poniżej swojego minimum.

PRZEJRZYJ OGŁOSZENIA:

Stwórz plik lub wyznacz miejsce gdzie będziesz gromadził wysłane dokumenty aplikacyjne. Warto mieć wgląd do listy własnych działań by zweryfikować ilość kandydatur przedstawionych potencjalnym pracodawcom oraz wiedzieć do jakich konkretnie firm aplikowałeś.

Sprawdź aktywne ogłoszenia o pracę. Najbardziej popularne bazy znajdują się na serwisach pracuj.pl oraz olx:

Oferty podziel na kategorie. W wyszukiwarce zaznacz filtry, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Do dyspozycji masz wybór lokalizacji, branży, stanowiska, rodzaju umowy, wymiaru czasu pracy itp. Wysyłaj tylko te dokumenty, o które prosi pracodawca. Rekruterzy coraz rzadziej wymagają listu motywacyjnego, częściej natomiast proszą o krótką autoprezentację lub odpowiedzi na kilka konkretnych pytań.

WYKAŻ INICJATYWĘ:

W dzisiejszych czasach wysyłanie dokumentów aplikacyjnych nie wystarczy. Wykaż się inicjatywą i spróbuj alternatywnych metod poszukiwania pracy. Zaprezentuj się na portalach typu:

Platformy te umożliwiają utworzenie profilów, na których możesz zaprezentować siebie, swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe w czytelny i atrakcyjny sposób, a co najważniejsze, informacje te są ogólnodostępne dla potencjalnych pracodawców.

Jeżeli istnieją firmy, w których chciałbyś pracować, nie czekaj bezczynnie, lecz skontaktuj się z nimi i spróbuj ich przekonać, że warto Ciebie zatrudnić. Porozmawiaj również ze znajomymi, poinformuj innych osobiście lub za pośrednictwem mediów społecznościowych o swojej sytuacji zawodowej. Poczta pantoflowa nadal jest świetnym sposobem na zdobywanie kontaktów i cennych informacji.

Powyższe punkty są tylko jednym z początkowych etapów na wyboistej drodze poszukiwania pracy. Pomogą Ci one jednak zacząć ten trudny etap i znaleźć punkt odniesienia. Kto bowiem nie próbuje, ten nic nie ma.

Linki pomocne w poszukiwaniu ofert pracy: