Data publikacji w serwisie:

Tajemniczy trzeci sektor – jak wygląda praca w NGO?

Słyszeliście kiedyś o trzech sektorach rynku pracy? Pierwszy to państwowy, czyli popularna „budżetówka”. Mówiąc precyzyjniej administracja publiczna szczebla rządowego i samorządowego oraz instytucje publiczne. Drugi sektor to przemysł, czyli ogół organizacji działających dla finansowych zysków. Gdzie w takim razie plasuje się tajemniczy trzeci sektor i czym on jest? Są to organizacje, które ani nie stanowią elementu struktury państwa, ani nie generują pieniężnych zysków, tak jak prywatne przedsiębiorstwa. Nadrzędnym celem ich działalności jest szeroko pojmowane dobro społeczne. Z roku na rok przybywa organizacji pożytku publicznego, które działają na tyle prężnie, iż stają się ciekawym miejsce do realizacji kariery zawodowej.

Obiekty NGO działają w bardzo zróżnicowanych obszarach. Wg raportu GUS z 2018 specyfika działań prezentuje się następująco:

 • Sport, turystyka, rekreacja, hobby — 29,1%
 • Ratownictwo — 16,1%
 • Kultura i sztuka — 12,1%
 • Edukacja i wychowanie, badania naukowe — 10,3%
 • Pomoc społeczna i humanitarna — 7,5%
 • Ochrona zdrowia — 4,1%
 • Rozwój lokalny społeczny i ekonomiczny — 3,9%
 • Sprawy zawodowe, pracownicze, branżowe — 3,6%
 • Łowiectwo — 2,9%
 • Ochrona środowiska — 2,7%
 • Prawo i jego ochrona, prawa człowieka — 1,7%
 • Rynek pracy, aktywizacja zawodowa — 1,4%
 • Wsparcie trzeciego sektora — 1,4%
 • Pozostała działalność — 3,2%

Podejmując pracę w organizacji pozarządowej masz szansę połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli rozwijać własne zainteresowania, budować doświadczenie zawodowe i jednocześnie robić coś dobrego dla innych. Wiele organizacji oferuje zatrudnienie nie tylko w formie wolontariatu, ale także w oparciu o umowy cywilnoprawne oraz umowy o pracę. Stosunek pracy płatnej do bezpłatnej z roku na rok polepsza się, co staje się dodatkowym atutem pracy w obszarze NGO. Nie zmienia to jednak faktu, że najwięcej satysfakcji z zatrudnienia w trzecim sektorze znajdą te osoby, dla których wysokość wynagrodzenia oraz szybkie wspinanie się po szczeblach kariery nie są kluczowymi wartościami. Niewielki odsetek organizacji działa na tyle prężnie, by móc zaoferować pracownikom regularne podwyżki oraz możliwości awansu. Co nie znaczy, że fundacje i stowarzyszenia nie oferują wcale rozwoju. Złożoność działań wymaga od pracowników szerokich kompetencji, które można wspierać poprzez dofinansowania ze środków Unii Europejskiej oraz dotacje z budżetu państwa (działalność NGO wbrew pozorom tego nie wyklucza). Nie powinno też nikogo dziwić, że część zebranych od darczyńców pieniędzy przeznaczana jest na działania administracyjne i rozwojowe. Ważne, by nie pochłaniały więcej niż kwota przeznaczana na wsparcie beneficjentów. Każda fundacja czy stowarzyszenie ma obowiązek co roku publikować ogólnodostępny raport ze swojej działalności, w tym z gospodarowania zebranymi funduszami. Śledząc i analizując takie raporty możesz wyrobić sobie własne zdanie o tym czy warto poświęcić swój czas na współpracę z danym podmiotem. Niestety charakter tego typu organizacji sprzyja nie do końca uczciwym praktykom, więc zachowaj czujność  i dokładnie przyjrzyj się organizacji, do której chcesz dołączyć. Dobrze zarządzana fundacja lub stowarzyszenie to miejsce, gdzie będziesz mieć pole do rozwoju wielu cennych kompetencji: zaangażowania, pracy projektowej i zespołowej, skutecznej komunikacji, zarządzania czasem i wielu innych!

Z pewnością zastanawiasz się jacy specjaliści, oczywiście poza wolontariuszami, są potrzebni organizacji pozarządowej? Tacy sami jak w każdej firmie, która chce być rozpoznawalna na rynku i ze swoimi działaniami docierać do szerokiego grona odbiorców! Każda fundacja czy stowarzyszenie potrzebuje pracowników zajmujących się zadaniami związanymi z celem organizacji oraz finansami, administracją, marketingiem, mediami społecznościowymi, grafiką, PR-em oraz kwestiami IT. To dlatego w NGO zatrudnia się często specjalistów do spraw rozliczeń kadrowych i księgowych. Bardzo popularnym obszarem, który dynamicznie rozwija się w praktyce NGO jest fundraing, czyli profesjonalne i skuteczne pozyskiwanie funduszy, w tym sponsorów, oparte na dobrze przemyślanej, etycznej i długofalowej strategii. Utalentowani specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota, gdyż wyniki ich pracy w największym stopniu decydują o tym czy organizacja posiada środki na realizację założeń statutowych. Trzeba pamiętać
o tym, że stowarzyszenia i fundacje nie generują własnych dochodów, utrzymują się przede wszystkim z dobrowolnych darowizn od partnerów oraz osób prywatnych. Pole do rozwoju znajdą w NGO także fachowcy specjalizujący się w szeroko rozumianym zarządzaniu projektami. Ilość pomysłów, które można przekuć w interesujący projekt jest nieograniczona!

Jeśli chodzi o osoby wykonujące pracę związaną z główną działalnością organizacji, to są najczęściej terapeuci, opiekunowie, wychowawcy, pielęgniarki, animatorzy, pedagodzy, asystenci osób  z niepełnosprawnościami, rehabilitanci, logopedzi, psycholodzy, trenerzy i doradcy zawodowi. Tak naprawdę lista tych stanowisk się nie kończy i zależy od charakteru organizacji. Innych specjalistów potrzebuje fundacja wspierająca utalentowanych młodych sportowców lub wybitnie uzdolnionych uczniów, zupełnie innych fundacja niosąca pomoc w potrzebie seniorom, ofiarom przemocy lub ciężko chorym. Jeżeli czujesz, że masz
w życiu potrzebę misji, w NGO znajdziesz ludzi, którzy to zrozumieją. Najlepiej działają te organizacje, w których pracownicy naprawdę wierzą w sens tego co robią.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i czujesz, że praca w obszarze NGO byłaby dla Ciebie ciekawym krokiem w karierze obserwuj na bieżąco oferty pracy, staży, praktyk i wolontariatu z całej Polski dostępne na stronie: https://ogloszenia.ngo.pl/ lub obserwuj grupę na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/403575806418102.

Praca, w której realizujesz ambitne zadania zgodne z wyznawanymi przez siebie wartościami  i indywidualnymi talentami to najsilniejszy bodziec aktywujący stan FLOW! Przekonaj się, ile radości  i satysfakcji może dać działanie na rzecz dobra społecznego.