Data publikacji w serwisie:

Telefon od rekrutera, czyli jak się dobrze przygotować do rozmowy o pracę?

„Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę.” Wiesław Czermak 

Pierwsze wrażenie podczas rekrutacji jest niezwykle ważne. Coraz częściej rekruterzy przeprowadzają pierwszą rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Dlatego, aby otrzymać zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji, musisz podczas rozmowy telefonicznej dobrze się zaprezentować.

I. Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?

  • Pierwsze nawiązanie kontaktu

Często rozmowę telefoniczną poprzedza krótki telefon dotyczący ustalenia daty wstępnej rozmowy w sprawie pracy. Jeśli sytuacja, w której dzwoni rekruter, uniemożliwia Ci spokojne przeprowadzenie rozmowy, przeproś i umów się na kontakt w innym terminie. Lepiej jest odebrać połączenie i w krótkich słowach wyjaśnić sytuację oraz wyrazić zainteresowanie rozmową, niż nie odebrać wcale i pozwolić rekruterowi przejść do kolejnej osoby. Podejdź zatem do sprawy rzetelnie i spróbuj znaleźć w swoim codziennym harmonogramie moment, w którym bez dodatkowego stresu będziesz mógł porozmawiać z rekruterem.

  • Gotowość do rozmowy
Przed samą rozmową zadbaj o to, aby nic Ci w niej nie przeszkadzało. Komfort jest niezwykle istotny, szczególnie jeśli nie mieliśmy jeszcze okazji przechodzić telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej, nie mamy w niej doświadczenia. Jeśli rozmawiasz z domu, postaraj się wyeliminować wszystko, co może Cię rozpraszać. Pamiętaj, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon dobrze mieć przygotowane notatki, kalendarz, kartkę oraz długopis. Miej przed sobą swoje CV, list motywacyjny, zestaw pytań, które chcesz zadać rekruterowi. Zanotowane pytania mają dostarczyć Ci ważnych odpowiedzi na temat samej oferty i pozwolą sprawdzić, czy faktycznie pasujemy do tej firmy, czy może praca tam będzie dla nas przykrym obowiązkiem.
Masz już termin rozmowy, masz też czas, aby się do niej przygotować. Tak samo, jak przed spotkaniem w cztery oczy z rekruterem, tak samo przed rozmową przez telefon powinniśmy przyjrzeć się jeszcze raz treści oferty, na którą aplikowaliśmy i dowiedzieć się czegoś więcej o naszym potencjalnym pracodawcy. Często wystarczy po prostu wyszukiwarka internetowa, profile potencjalnego pracodawcy w mediach społecznościowego i jego strona internetowa. Warto zwrócić uwagę na to, jakie wartości deklaruje firma i czy odnajdujemy wśród nich takie, z którymi moglibyśmy się utożsamiać.
  • Telefon od rekrutera

Z reguły początek rozmowy to czas dla rekrutera. Warto wtedy posłuchać najważniejszych informacji, które ma nam do przekazania. Przybliży nam zapewne ofertę pracy, specyfikę firmy i branży, oczekiwania, ale też ofertę pracodawcy, w tym dodatkowe świadczenia. Możesz wówczas dopytać o szczegóły, ale nie powinniśmy przejmować inicjatywy. Tym bardziej, że na sukces rozmowy kwalifikacyjnej składa się odnajdywanie wspólnych elementów pomiędzy naszymi doświadczeniami a oczekiwaniami pracodawcy. Nie poznamy ich, jeśli to tylko my będziemy mówić. Oczywiście rozmowa nigdy nie bywa jednostronna – rekruter da nam też przestrzeń, abyśmy mogli opowiedzieć o naszych doświadczeniach i oczekiwaniach. Przez telefon głos ma niezwykłą siłę oddziaływania, dlatego duże znaczenie będzie miało to, czy opowiadamy z pasją o naszym życiu zawodowym, czy uśmiechamy się w trakcie rozmowy. To naprawdę słychać!

Na zakończenie rozmowy pamiętaj, aby podziękować rekruterowi. Zapytaj też, jaki będzie kolejny krok rekrutacji. Najlepiej jeśli wówczas rekruter powie, w jakim terminie wróci do nas z informacją o wynikach tego etapu. Jeśli tego nie zrobi, zawsze możemy o to zapytać.

  • Koniec rozmowy to nie koniec rekrutacji

Jeśli w ustalonym z rekruterem terminie nie uzyskamy odpowiedzi o dalszych krokach rekrutacji, warto mailowo lub telefonicznie się przypomnieć. Napisz sam lub zadzwoń, ale najwcześniej po tygodniu od rozmowy telefonicznej.


II. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - najczęstsze pytania. Jak na nie odpowiadać?

Pytania zadawane podczas rozmów zazwyczaj się powtarzają. Oczywiście rozmowy różnią się w zależności od branży, stanowiska, Twoich umiejętności i wiedzy, czy też doświadczenia rekrutera. Oto kilka przykładowych pytań, które mogą się pojawić podczas rozmowy:

1.         Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Tym pytaniem rekruter wstępnie sprawdza Twoją motywację do pracy w jego firmie. Nie skupiaj się na negatywnych aspektach swojej obecnej pracy – jeśli zaczniesz narzekać na pensję lub przełożonego, zrobisz bardzo złe wrażenie. Wspomnij, że wcale nie chcesz odchodzić z obecnej firmy, ale po prostu oferta jest dla Ciebie tak interesująca, że postanowiłeś wysłać swoje CV.

2.         Ile chcesz zarabiać?

Pracodawca może zapytać, czy odpowiada Ci proponowana przez niego pensja. W ten sposób wyklucza się osoby, z którymi nie uda się dogadać finansowo. W tej sytuacji najlepiej podać widełki. Jeśli np. chcesz zarabiać 4000 zł netto, powiedz, że interesuje Cię pensja na poziomie 4000-5000 zł netto. Pokażesz pracodawcy, że jesteś otwarty na negocjacje i kompromisy, a jednocześnie będziesz miał szansę uzyskać satysfakcjonującą pensję.

3.         Kiedy wiesz, że wykonujesz dobrą pracę?

W ten sposób pracodawca sprawdza, czy jesteś skupiony na rozwoju w swojej działce i czy potrafisz mierzyć postępy w pracy. Przed rozmową przygotuj przykłady zrealizowanych zadań, z których jesteś dumny.

4.         Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?

Rekruter sprawdza w ten sposób, czy pasjonujesz się tym, co robisz. Przed rozmową telefoniczną naucz się opowiadać o swoim największym osiągnięciu. Pamiętaj, aby podawać konkretne przykłady, liczby itp. Przykładowo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon do banku możesz pochwalić się swoim rekordem sprzedaży produktów finansowych.

5.         Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

To kolejny sposób na sprawdzenie Twojej motywacji. Przed rozmową dowiedz się o firmie jak najwięcej. Wyjaśnij na podstawie konkretnych informacji, dlaczego oferta jest dla Ciebie interesująca. Nawiąż do swoich zainteresowań, umiejętności czy doświadczenia.

6.         Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Pracodawca sprawdza w ten sposób, czy znasz swoją wartość, a jednocześnie czy wiesz, w jakich obszarach możesz się poprawić i rozwijać. Wyjaśnij rekruterowi, w czym czujesz się najlepszy. Przed rozmową pomyśl nad
1-2 cechami lub umiejętnościami, nad którymi musisz popracować i w jaki sposób chcesz to zrobić.

Gdy pod koniec rozmowy rekruter zapyta, czy masz jakieś pytania, powstrzymaj się od pytań o zarobki, możliwości awansu, czas pracy, czy dress code. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to zły moment, aby zadawać takie pytania.

O co możesz zapytać przez telefon?

Twój rekruter może być po serii rozmów telefonicznych z kandydatami. Wyświadcz mu przysługę i zapytaj o coś prostego, np. zakres obowiązków lub rolę, jaką pełni dane stanowisko w firmie.

A jeżeli to Twój szczęśliwy dzień i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną twarzą w twarz, zapytaj, co powinieneś na nią przygotować i potwierdź jej termin oraz lokalizację.