Data publikacji w serwisie:

Zawsze należy wysłać list motywacyjny wraz z CV. Prawda/Fałsz?

Czy warto wysłać list motywacyjny wraz z CV, jeżeli pracodawca o niego nie prosi w ogłoszeniu? Otóż nie! Wysyłanie większej ilości informacji i dokumentów, niż oczekują tego przyszli pracodawcy, nie zawsze jest mile widziane.

A zatem, kiedy powinieneś wysłać list motywacyjny? 

  1. Jeżeli jest on wymagany w ofercie - w przypadku braku listu motywacyjnego Twoja aplikacja może zostać odrzucona.
  2. Jeżeli nie aplikujesz na konkretne stanowisko pracy – warto wtedy dołączyć list motywacyjny wyjaśniający między innymi, dlaczego aplikujesz do danej firmy.

Pamiętaj, że list jest idealnym źródłem dodatkowych informacji. Dzięki niemu możesz wyjaśnić niejasności dotyczące przebiegu kariery edukacyjno-zawodowej, podkreślić atuty Twojej kandydatury, dodać istotne informacje, których standardowo nie umieszcza się w CV.

List motywacyjny ułatwia pracodawcy lepsze poznanie kandydata oraz jego motywację do ubiegania się o dane stanowisko. Czytając list kandydata rekruter lub pracodawca jest w stanie wstępnie ocenić jego kompetencje miękkie i twarde, a nawet konkretne cechy charakteru. Dla Ciebie jest to szansa na przekonanie pracodawcy, że faktycznie jesteś zainteresowany danym stanowiskiem.

Jak poprawnie napisać skuteczny list motywacyjny?

Po pierwsze - napisz list, który będzie poprawny stylistycznie oraz bez błędów ortograficznych. Zwróć uwagę na jego format i zadbaj o to, aby szata graficzna listu motywacyjnego współgrała z CV.

Uniwersalny list motywacyjny, który będzie pasował do wszystkich ofert, na pewno nie zainteresuje pracodawcy. Aplikacja z takim listem prawdopodobnie trafi do kosza. Bądź sobą i pamiętaj – prawdziwe informacje na swój temat są najistotniejsze. List jest tylko częścią procesu rekrutacji, a pracodawca może zweryfikować Twoje umiejętności na kolejnych jej etapach.

W liście motywacyjnym warto pochwalić się swoimi sukcesami lub osiągnięciami na studiach, praktykach, czy też w pracy. Nawet jeśli wydają się one mało istotne, mogą dużo powiedzieć pracodawcy o Twojej motywacji i zaangażowaniu.

Najważniejszym jest, aby nie wspominać tylko o tym, że zainteresowała Cię konkretna oferta lub jesteś zainteresowany pracą w firmie X. Napisz dokładnie dlaczego właśnie ta, a nie inna oferta przyciągnęła Twoją uwagę. Dlaczego właśnie w tej firmie chcesz pracować? Może utożsamiasz się z misją firmy, do której aplikujesz, a praca w niej byłaby dla Ciebie spełnieniem ambicji i planów zawodowych?

Pisząc list motywacyjny skorzystaj z szablonu poniżej, który przedstawia jego prawidłową strukturę. Powodzenia!

Szablon listu motywacyjnego