Czyli kilka sprawdzonych sposobów na efektywność... Myślałaś/eś kiedyś o tym, jak wygląda Twój typowy dzień? Zapewne wstajesz, w biegu wypijasz kawę i przeglądasz social media, zamieniasz kilka słów z rodzicami albo współlokatorami i pędzisz na uczelnię. Po południu czekają na Ciebie zadania domowe, mieszkanie do posprzątania, a w międzyczasie Twoi przyjaciele piszą, że chętnie by się spotkali, a Ty nie chcesz odmówić, bo dawno się nie widzieliście…
Trudno to wszystko pogodzić, prawda? Na szczęście istnieją sposoby, aby wszystko udało się zrealizować w ciągu jednego dnia, a kluczem jest organizacja.
Jak zatem zaplanować nasze 24 godziny tak, aby mieć czas na wszystko?
- Zaprzyjaźnij się z kalendarzem
Zapisuj daty egzaminów, kolokwiów, projektów czy spotkań w kalendarzu: ściennym, papierowym lub elektronicznym. W księgarniach znajdziesz kalendarze w najróżniejszych kolorach i wzorach, a gdy chcesz stworzyć coś osobistego, możesz stworzyć swój własny szablon w aplikacji Canva. Jeśli wolisz wersję elektroniczną, skorzystaj z aplikacji w telefonie bądź z Kalendarza Google. Zapiski w kalendarzu pozwalają zwizualizować sobie ilość zadań oraz czas potrzebny na wykonanie każdego z nich.
- Zaplanuj kolejny dzień
Sporządź listę najważniejszych rzeczy do zrobienia danego dnia. Pamiętaj, by była realna - nie narzucaj sobie zbyt dużej liczby zadań, zwłaszcza, gdy wiesz, że trudno będzie je zrealizować. Lepiej zaplanować sobie mniej obowiązków, aby mieć później więcej czasu na odpoczynek.
- Ustal hierarchię ważności
Planując dzień lub rozpisując wydarzenia w kalendarzu, spróbuj pogrupować je według ważności i skupić się na tych, które należy zrobić szybciej lub są trudne i czasochłonne. Te łatwiejsze i niepilne można zostawić na później.
- Korzystaj z metod planowania czasu
Istnieje wiele metod pozwalających efektywnie zorganizować czas pracy:
1. Zasada dwóch minut
Zasada dwóch minut umożliwia „pozbycie się” najprostszych zadań, gdyż zakłada zrobienie rzeczy, które zajmują mniej niż dwie minuty, od razu.
2. Pomodoro
Technika Pomodoro pomaga podzielić dzień na czas pracy i całkowitego skupienia, trwający zazwyczaj 25 minut, przeplatany 3 - 5 minutowymi przerwami. Po czterech takich cyklach możesz pozwolić sobie na dłuższy, półgodzinny wypoczynek, aby później zacząć cały cykl od nowa. Do użycia tej techniki potrzebny jest jedynie zegarek lub stoper, ale istnieją także aplikacje, jak na przykład Pomofocus (online), Pomodorotimer (online). Podobne funkcje oferuje aplikacja Zegar dostępna w systemie Windows.
Jak to działa? Zobacz w tym krótkim video: Wideo Bing
3. Metoda bloków czasowych
Metoda bloków czasowych polega na podziale dnia na części, z których każda jest przeznaczona na wykonanie konkretnego zadania, na przykład wyprowadzenia psa czy napisania jakiejś pracy. Pamiętaj, aby skupić się jedynie tym, co sobie zaplanowałaś/eś, nie wykonuj kilku obowiązków naraz.
Na tej stronie możesz zobaczyć terminarz z wyznaczonymi blokami czasowymi:
7 wskazówek dotyczących blokowania czasu [2024] * Asana
4.Metoda SMART
Metoda SMART ułatwia określenie długoterminowych celów, które są Specyficzne, Mierzalne, Osiągalne, Realistyczne i Czasowo określone, dzięki czemu łatwiej będzie Ci je wdrożyć w życie. Przykładowym celem może być zdanie egzaminu na prawo jazdy do końca 2025 roku lub stopniowe zmniejszanie czasu spędzanego na TikToku przez cztery miesiące. Więcej o SMART przeczytasz TUTAJ.
5. Metoda Alpen
Metoda Alpen idzie krok dalej niż SMART, ponieważ uwzględnia również ocenę tego, jak udało nam się osiągnąć zaplanowane cele oraz czas na wykonanie nagłych zadań. Dobrze stosowana, pozwala zaoszczędzić nawet 10 minut w ciągu dnia! Przykładowy artykuł o ALPEN znajdziesz TUTAJ.
Te narzędzia pozwolą Ci uporządkować codzienność, dzięki czemu unikniesz natłoku zajęć. Pamiętaj, że lista rzeczy do zrobienia (ang. TO-DO LIST) nie jest ostateczna, gdyż często zdarzają się nagłe sytuacje, wymagająca natychmiastowej interwencji. Dlatego pamiętaj, by zawsze zostawić sobie czas na nieprzewidziane wypadki, a także na odpoczynek i spotkania towarzyskie, które są równie ważne jak nauka i praca. Uwzględnij także gorsze dni, podczas których będziesz pracować wolniej lub zrezygnujesz z części zadań.
Nie wahaj się i już dziś wypróbuj powyższych technik, aby lepszym krokiem wejść w jutro!
Powodzenia!