Data publikacji w serwisie:

Samoświadomość – pierwszy krok w rozwoju

Samopoznanie, czyli poznanie samego siebie, stanowi kluczowy element w wielu sferach życia. Odnoszą się do tego słowa pisarki Nicole Müller –Już Grecy zalecali rozpoczynanie wszelkiej działalności od poznania samego siebie, które sugerują, że waga samoświadomości była już znana w starożytności.

W obszarze zawodowym samopoznanie odgrywa wręcz fundamentalną rolę – pomaga określać cele i dokonywać trafnych wyborów. Bez wiedzy o sobie trudno znaleźć właściwy kierunek i osiągnąć satysfakcję z pracy.

Mimo, iż jest to kluczowy element w świadomym planowaniu kariery, może stanowić spore wyzwanie. Nasza praktyka doradcza pokazuje, że wiele osób, być może także Ty, ma trudność z nazwaniem mocnych stron, określeniem ograniczeń, czy wskazaniem preferencji związanych z przyszłą pracą.

W czym jestem dobra/dobry?
Co mnie interesuje?
Jak lubię spędzać czas wolny?
Czego potrzebuję w miejscu pracy?
Co mnie motywuje do działania?
Jakie zadania przysparzają mi trudność?
To tylko kilka pytań, które warto sobie zadać, aby zwiększyć samoświadomość.

Co jeszcze może być pomocne w procesie poznania siebie?

  1. Doświadczenie połączone z refleksją

    Codzienne sytuacje mogą zwiększyć naszą samoświadomość – zajęcia na uczelni, rozmowa z przyjaciółmi, nieplanowane spotkanie w komunikacji publicznej, projekt podczas praktyk. Wszystko, co nas spotyka może być pomocą w odkrywaniu siebie. Kluczem jest „zatrzymanie się, refleksja nad danym wydarzeniem i swoją reakcją w konkretnych okolicznościach.

  2. Narzędzia diagnostyczne

    Rzetelne kwestionariusze i testy mogą określić poziom konkretnych kompetencji, wskazać ograniczenia lub doprecyzować zainteresowania zawodowe. Wyniki danego badania mogą być punktem wyjścia do dalszego rozwoju. Ważne, aby otrzymany raport potraktować jako pierwszy krok do refleksji, a nie „prawdę objawioną” na nasz temat.

  3. Konstruktywna informacja zwrotna
    Dzięki osobom z naszego otoczenia – przyjaciołom, współpracownikom, znajomym z uczelni, rodzinie – możemy inaczej spojrzeć na siebie, np. docenić daną cechę lub uświadomić umiejętność. Szczere i życzliwe informacje zwrotne mogą być naszym wsparciem w budowaniu samoświadomości. To, co jest potrzebne z naszej strony to otwartość na feedback i odwaga, aby o niego prosić.

Jeśli czujesz, że samopoznanie to wyzwanie, skorzystaj z usług Biura Karier UAM. Czekają na Ciebie doradcy zawodowi, którzy dzięki odpowiednim narzędziom (m.in. ćwiczeniom rozwojowym, badaniu FRIS®) pomogą Tobie zwiększyć wiedzę o sobie i przełożyć ją na plany zawodowe.