Data publikacji w serwisie:

Stres – czy można go oswoić? cz. 2

Z pierwszej części artykułu dowiedziałeś się, że stres jest nieodzowny, wszechobecny w naszym życiu i nie da się go trwale wyeliminować. Ponadto, że pełni bardzo ważną i potrzebną rolę. Pamiętasz jaką? W tej części artykułu poruszamy temat metod radzenia sobie ze stresem.

Jeżeli chcesz sobie przypomnieć pierwszą część artykułu - przejdź tutaj!

METODY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM.

Wyróżniamy dwie główne metody:

 • Poszukiwanie rozwiązań - działania prowadzące do zminimalizowania lub wyeliminowania trwającego już stresu. Wykorzystujemy tutaj wszelkie swoje zasoby, np. kreatywność oraz umiejętność poszukiwania osób i narzędzi, które mogłyby nam pomóc w sytuacjach kryzysowych. Rozwijamy oraz ćwiczymy naszą kontrolę emocji i opanowanie frustracji. Zdobywamy nowe doświadczenia i uczymy się dystansu.

Każda metoda radzenia sobie ze stresem powinna być odpowiednio dobrana- dopasowana do jego natężenia, czasu trwania oraz sytuacji, w której się znaleźliśmy. Ważne by była ona powtarzalna, a nie jednorazowa.

PRZYKŁADOWE TECHNIKI MINIMALIZOWANIA NAPIĘCIA NERWOWEGO:

 • Uświadomienie sobie „przemijalności stresu” - napięcie pojawia się i znika, ma swój początek  
  i koniec. Takie nastawienie pozwoli nam przetrwać trudne chwile.
 • Szybka reakcja- natychmiastowe działanie. W sytuacjach stresowych należy niezwłocznie reagować:
 1. rozpoznać stresora
 2. określić obszar odczuwanego napięcia (sprawdź czy stres zlokalizowany jest  
  w emocjach, czy w ciele)
 3. wybrać konkretną metodę działania (po rozpoznaniu, która część organizmu najmocniej reaguje na stres, dobierz odpowiednią i skuteczną strategię pomocy).
 • „Dziennik Negatywnych Myśli”- kształtowanie pozytywnej postawy, języka oraz motywacji.  Ćwiczenie polega na zapisywaniu wymówek do osiągnięcia zamierzonego celu i dwóch kontrargumentów do każdej z nich. Ta technika kształtuje w nas nawyk pozytywnego myślenia oraz przekierowuje uwagę na rozwiązania, nie pozwalając przy tym skupiać się na deficytach.
 • Optymalne zarządzanie czasem ( metody SWOT, SMART, PERT, Zasada Eisenhowera). Ich opis i zastosowanie można łatwo znaleźć w wyszukiwarkach internetowych lub literaturze naukowej.
 • Ćwiczenia fizyczne stosowane długoterminowo i doraźnie (w odpowiedzi na stres zmniejszają napięcie natychmiast. Pomogą tutaj pajacyki, pompki lub spacer i trucht. Powtarzane regularnie i stosowane na stałe, np. treningi sztuk walki, jazda konna, jogging, tenis itp., zmniejszają tętno i poziom kortyzolu we krwi).
 • Medytacja długo i krótkoterminowa. Stosowanie jej w danej sytuacji stresowej jako natychmiastową reakcję, doraźnie obniża poziom napięcia. Jeżeli chcemy nabyć umiejętność szybkiego wyciszania się w życiu codziennym i poprawić jakość swojej relaksacji, powinniśmy medytować systematycznie.
 • Gry (również komputerowe!) lub łamigłówki. Możemy stosować je doraźnie lub długoterminowo. W danej sytuacji stresowej gry pozwalają skoncentrować się na czymś innym, a co za tym idzie, paradoksalnie wyciszają i przynoszą ulgę. Nie oznacza to oczywiście byśmy poświęcali temu zajęciu cały dzień. Pamiętajmy by wybierać gry trudniejsze, takie, które prowokują nas do aktywnego myślenia. W wyniku tego zwiększa się nasza umiejętność konstruktywnego reagowania na stres, poprzez budowanie siatki neuronów w mózgu.
 • Trening relaksacyjny wg Jacobsona (metoda najlepiej sprawdzająca się długodystansowo, ale można stosować ją również doraźnie). Progresywna relaksacja mięśni prowadzi do zniesienia ich napięcia oraz rozluźnienia całego organizmu.

 • Trening Tre -  polega na takim napinaniu poszczególnych partii mięśni by doprowadzić do ich drżenia, co jest naturalnym procesem pozbywania się przez ciało nadmiernego stresu.  Ta naturalna reakcja uwalnia emocje z naszego organizmu. Również zwierzęta wykorzystują drżenie jako rozładowanie napięcia.
 • Masaże - swoją skuteczność wykazują przy stosowaniu długoterminowym,  
  z zachowaniem systematyczności i regularności. Jednakże masaż o odpowiedniej sile, wykonany profesjonalnie, potrafi przynieść ulgę natychmiastową, lecz krótkotrwałą. Do rozładowania stresu szczególnie polecany jest tradycyjny masaż tajski, który rozluźnia mięśnie, wpływa kojąco na zszargane nerwy, przynosi nam poczucie lekkości i poprawia koncentrację. Wykazuje również działanie prozdrowotne na układ kostny i niweluje bezsenność.

Obniżanie poziomu stresu wydaje się trudną i żmudną pracą, jednak systematyczne stosowanie wyżej wymienionych metod redukowania napięcia, przynosi pożądane efekty.  Najważniejsze by skoncentrować się na regularności i profilaktyce, ponieważ o wiele prościej jest przeciwdziałać niż leczyć.  Odrzucanie emocji i udawanie, że nie istnieją nie doprowadzi do rozwiązania problemu, a jedynie skumuluje negatywną energię, która prędzej czy później znajdzie swoje ujście. Mierzenie się z zaistniałymi w wyniku tego konsekwencjami może okazać się bardzo trudne i bolesne w skutkach. Każda z emocji jest dla nas cenną informacją, na którą powinniśmy zareagować. Nie ma zatem negatywnych uczuć, są tylko nieprzyjemne.