Data publikacji w serwisie:

Video CV vs. standardowe CV - kto wygrywa na rynku pracy?

Jeżeli zainteresował Cię temat video CV – jeszcze do 4 grudnia 2023 masz szansę wziąć udział w konkursie Biura Karier UAM pt. „Video CV Moją Wizytówką”, w którym nagrodą główną jest voucher na nagranie profesjonalnego materiału video oraz warsztat z wystąpień przed kamerą.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz tutaj

Czy video CV jest dobrym pomysłem na wyróżnienie się w rekrutacji? To zależy …

“Wyróżnij się”, “bądź kreatywny” - te hasła często padają na szkoleniach, w publikacjach, czy podczas rozmów z potencjalnymi pracodawcami. Tak więc każdy kandydat poszukuje sposobu, aby zostać dostrzeżonym na tle innych. Zanim jednak zdecydujesz się na video CV zastanów się dobrze, co chcesz osiągnąć? Co możesz zyskać, a czym ryzykujesz?

“Video CV przyszłością rekrutacji!” Tak sugerowały portale tematyczne ponad 10 lat temu. Dzisiaj wiemy już, że ta forma nie przyjęła się jako standardowy sposób aplikacji. Wersja tekstowa CV pozostaje głównym narzędziem w rekrutacji. Duże znaczenie w wielu branżach mają również profesjonalny profil na LinkedIn i/lub prowadzenie konta na Instagramie czy TikToku (np. w branży beauty).

Sprawdźmy zatem kilka informacji na temat video CV. Zastanów się, jak Ty byś odpowiedział na poniższe stwierdzenia.

Video CV zdecydowanie i pozytywnie wyróżnia się na tle innych aplikacji. Prawda czy fałsz?

Prawda i fałsz. Video CV zdecydowanie wyróżnia się na tle innych aplikacji, jednak z pewnością sprawi rekruterowi trudność w sprawiedliwej ocenie. Jak obiektywnie porównać jabłko z gruszką? Nagranie dobrej jakości video CV wymaga odpowiedniego sprzętu, zaawansowanych umiejętności technicznych. Słabej jakości nagranie może przekreślić Twoje szanse, pomimo ciekawego życiorysu zawodowego.

I tu jeszcze jedna kluczowa uwaga. Aplikacje przesyłane przez kandydatów (głównie CV, ponieważ list motywacyjny jest już rzadko wymagany) są wstępnie oceniane przez algorytmy. Większość średnich i dużych firm korzysta z systemów ATS (applicant tracking system) służących do zarządzania procesem rekrutacji. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji rekruterzy nie muszą już przeglądać wszystkich aplikacji – systemy ATS robią to za nich. Systemy ATS są przygotowane do przeglądania plików tekstowych, a zatem video CV nie zostanie przez nie nawet odtworzone.

Video CV skraca czas rekrutacji. Prawda czy fałsz?

Fałsz. W wielu artykułach poświęconych tematyce rekrutacji znajdziesz informację, że przeciętny czas przeglądania CV przez rekrutera to od kilku do kilkunastu sekund. Dobre video CV, w którym zdołasz dobrze zaprezentować swoją kandydaturę, to od jednej do trzech minut. Jeżeli mowa o oszczędności czasu – wniosek jest bezsprzeczny – rekruterzy preferują tradycyjną formę CV.

Video CV pozwala na weryfikację kompetencji miękkich kandydatów.

Fałsz. Obiektywna ocena kompetencji miękkich przez rekrutera w ten sposób nie jest możliwa, ponieważ kandydat może wybrać najlepsze nagranie spośród wielu prób, a ponadto odpowiednio je zmontować, tak aby wypaść lepiej. Nie jest to zatem swobodna, naturalna wypowiedź, świadcząca np. o tym, że jesteś osobą komunikatywną, a raczej przygotowane i wyreżyserowane przemówienie 😉 Jakość nagrania ma ogromne znaczenie i może zadecydować o odrzuceniu Twojej kandydatury. Oczywiście, w przypadku tradycyjnego CV również opracowujemy informacje, aby podać je w sposób przejrzysty i profesjonalny, jednak takiej możliwości nie mamy już w przypadku pierwszego, osobistego/telefonicznego/video kontaktu z rekruterem. Tu nie ma kolejnego podejścia …

A zatem kiedy i czy warto nagrać video CV?

  • Po pierwsze, kiedy taki jest wymóg rekrutacji* - wyraźna prośba o nagranie i przesłanie aplikacji w tej formie.

*organizując co roku rekrutację do programu Studencki Ambasador Karier UE, Biuro Karier UAM wykorzystuje tę formę aplikacji. Pozwala nam ona przede wszystkim na ocenę poziomu znajomości języka angielskiego kandydata oraz sposobu prezentacji i przekazu informacji do słuchaczy, a to jest właśnie głównym zadaniem Ambasadorów.

  • Po drugie, kiedy masz możliwość nagrania dobrej jakości CV (według przygotowanego scenariusza, na dobrym sprzęcie, z profesjonalnym montażem).
  • Po trzecie, kiedy aplikujesz do branży “mniej formalnej” np. praca dorywcza w charakterze animatora dla dzieci, na stanowiska wymagające wysokiej kreatywności.
  • Po czwarte, kiedy aplikujesz do mniejszej firmy, w której to rzeczywiście rekruter, a nie system prowadzi wstępną selekcję.
  • Po piąte i najważniejsze, kiedy potraktujesz video CV jako uzupełnienie, dodatek do tradycyjnego i profesjonalnie przygotowanego CV.

Pamiętaj! Video CV powinno również “zawierać” klauzulę RODO, czyli aktualną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku w tym przypadku. Najbezpieczniejszą formą zamieszczenia klauzuli w video CV jest wypowiedzenie jej treści, co nieznacznie skraca czas przeznaczony na prezentację Twojej kandydatury.

Pamiętaj! Zanim opublikujesz swoje CV w sieci (YouTube, LinkedIn itp.) zastanów się kto będzie miał do niego dostęp. Korzystaj z opcji ustawień widoczność publiczne/niepubliczne, aby chronić swój wizerunek i uniemożliwić wykorzystanie go przez osoby postronne.

Uwaga! Jeżeli chcesz dołączyć video CV do korespondencji z rekruterem, to tylko w formie linka i w treści maila poinformuj go o celu swojego działania.

Jeżeli temat video CV Cię zainteresował lub chcesz spróbować swoich sił w konkursie Biura Karier UAM -  powyższa ściągawka z kolejnymi wskazówkami na temat video CV do pobrania na dole strony w formacie PDF.

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Biuro Karier UAM - wskazowki_Video CV.pdf 22.11.2023 Małgorzata Kamińska-Kozłowska
PDF
Pobierz PDF Biuro Karier UAM - wskazowki_Video CV.pdf(209.8 KB)