Data publikacji w serwisie:

Akcja aktualizacja po wakacjach, czyli update Twojego CV!

Pracujesz na komputerze, używasz telefonu i dostajesz sygnał - czas na aktualizację oprogramowania, antywirusa, czy też aplikacji. A czy pamiętasz o stałej aktualizacji swojego CV? Pewnie jest to jedna z tych rzeczy, którą zrobisz jutro …

Czas wakacji to dla wielu studentów okres staży, praktyk, wolontariatu, a być może pracy na pełen etat. Nowy rok akademicki to sygnał, że po zdobytych doświadczeniach nadszedł czas na update Twojego CV. Nie odkładaj tego na kiedyś, bo jak powiedziała Janet Dailey “Kiedyś – nie ma takiego dnia tygodnia”.

Na naszym blogu oraz w czytelni portalu kariery (platforma JobTeaser) znajdziesz już artykuły na temat CV, jeżeli jeszcze ich nie czytałeś koniecznie zajrzyj do:

Z powyższych artykułów dowiesz się, jak dobrze napisać CV, jednak poniżej dorzucamy jeszcze kilka ważnych i przydatnych wskazówek.

Prowadź śmieciowe CV 😉

Nazwę śmieciowe CV zapożyczyliśmy od Agnieszki Bełz - Eksperta Doboru Personalnego, która zaleca systematyczne uzupełnianie CV o zdobywane wykształcenie, doświadczenia zawodowe, umiejętności, kompetencje, ukończone kursy i szkolenia (zwłaszcza te, potwierdzone certyfikatem). Takie CV może obejmować kilkanaście stron, jednak jest to Twoje CV robocze. Dzięki śmieciowemu CV, które z czasem będzie zawierało coraz więcej doświadczeń zdobytych w różnych obszarach, możesz w każdej chwili odszukać i wybrać:

  • informacje i dane zgodne z aktualnym celem zawodowym,
  • to, co istotne z punktu widzenia oferty pracy, na którą aplikujesz,
  • doświadczenia odpowiadające wymaganiom stanowiska pracy, czyli to, co istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

Twoje śmieciowe CV to taki trochę szwedzki bufet – wybierasz, to co najlepsze!

Wykorzystaj dobrze miejsce i czas.

Mity dotyczące długości CV nadal pokutują, tak więc obalamy je po raz kolejny – CV nie musi mieścić się na jednej, dwóch, czy trzech stronach. Nie ma określonej długości CV, należy kierować się rozsądkiem - nie wtłaczać nadmiaru tekstu na jedną stronę, nie rozciągać sztucznie tekstu, jak wypracowania z języka polskiego, żeby wyglądało na dłuższe niż jest w rzeczywistości. Zasada jest prosta – czytamy od lewej do prawej i od góry do dołu - tak więc kluczowe informacje (w tym cel zawodowy/podsumowanie zawodowe) powinny się znaleźć w górnej połowie pierwszej strony.

Jeżeli chcesz coś szczególnie podkreślić - wytłuść słowa kluczowe, nazwę znanej firmy, dla której pracowałeś. Nie marnuj tego “magnesu dla oka” na wytłuszczenie nagłówków takich, jak wykształcenie, szkolenia – rekruter i tak znajdzie te informacje.

I kolejny mit do obalenia, to iż musisz zamieścić w swoim CV wszystkie doświadczenia, wszystkie ukończone kursy, wszystkie etapy edukacji. Nie! Na początku swojej drogi zawodowej, podczas studiów, warto zamieszczać informacje, iż podejmujesz się np. prac dorywczych czy sezonowych, ponieważ wskazuje to na potencjalną aktywność i samodzielność. Przy większej liczbie informacji np. ukończonych kursów wybierz te, które mogą stanowić atut w przyszłej pracy i zasugeruj nagłówkiem np. Wybrane kursy, że to nie wszystko, czego się nauczyłeś. To otwiera rekruterowi pole do dalszych pytań podczas spotkania.

Nie lej wody w doświadczeniu!

Przy każdym stanowisku ważne jest umieszczenie informacji o wykonywanych zadaniach (tzw. zakresie obowiązków), jednak nie chodzi o to, abyś powielał informację, że jako sprzedawca obsługiwałeś klientów - to jest oczywiste. Zastanów się, czy było/jest coś w Twoim sposobie pracy, co wyróżnia/ło Cię spośród innych sprzedawców? Być może to Ty rozwiązywałeś problemy z tzw. “trudnymi klientami”. A może do Ciebie zwracali się młodzi pracownicy po rady, wspierałeś ich w rozwoju pełniąc rolę mentora?

Przyszły pracodawca jest zainteresowany Twoimi osiągnięciami na danym stanowisku. I tu możesz pomyśleć - jakie osiągnięcia mogę mieć będąc osobą rozpoczynającą karierę zawodową? Łatwiej jest opisać osiągnięcia np. handlowcom (liczby), czy naukowcom (publikacje, wystąpienia, odkrycia). Twoje osiągnięcia mogą być usprawnieniami w pracy, dzięki którym firma zaoszczędziła czas lub pieniądze, coś działa lepiej niż dotychczas. Mogą to nieformalne działania motywujące zespół w trudnej sytuacji, dzięki czemu osiągnął założony cel. Pamiętaj - nie każde osiągnięcie musi być od razu wejściem na Mount Everest.

Nie pisz książki - niewielu rekruterów ma czas i ochotę na czytanie długich wypracowań. Krótkie, konkretne punkty i podpunkty zawierające Twoje sukcesy, osiągnięcia, czy też konkretne liczby, usprawnienia, to najlepszy dowód na to, że jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

Nie trać czasu na poszukiwanie idealnego wzoru CV!

Pokaż swoje CV pięciu rekruterom, a każdy z nich wskaże na inne “mocne i słabe strony” Twojego życiorysu zawodowego. Można się zgodzić, że istnieją ogólne wytyczne, co dokument powinien zawierać, jak być zorganizowany i “oczywista oczywistość”, że nie może zawierać błędów ortograficznych. Nie szukaj zatem perfekcyjnego wzoru CV, nie ma potrzeby, abyś płacił komuś za "szablony”, które odniosą sukces... To nie szablony i wzory odnoszą sukces – to informacje na Twój temat, które przedstawią Cię jako dobrego kandydata na dane stanowisko. A szukając wzoru skorzystaj z tych dostępnych w programach Canva czy Word.

I na koniec rzuć okiem rekrutera i/lub potencjalnego pracodawcy na swoje CV i sprawdź czy …

  • jest czytelne, przejrzyste i łatwe w odbiorze?
  • nie ma w nim błędów, literówek, zbędnych znaków, ozdobników, nierównych odstępów?
  • podporządkowałeś zawartość CV swojemu aktualnemu celowi zawodowemu?
  • zdjęcie jest profesjonalne (tylko takie, jeżeli decydujesz się je zamieścić) i spełnia swoje zadanie wywołania pozytywnego wrażenia? Zapytaj kilku znajomych co o nim sądzą.

Podsumowując ...

Dlaczego warto prowadzić śmieciowe CV?

Aby uniknąć paniki i przygotowania CV po tak zwanych łebkach w momencie, kiedy będzie Ci ono najbardziej potrzebne. Systematyczna praca nad CV to mniej stresu i większa szansa na to, że umieścisz w nim kluczowe informacje, zwiększając swoje szanse na zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji.

Do dzieła!